GABI TAMAS  a devenit lup galben
Oficial, Gabriel Tamaş este, de astăzi, jucătorul Petrolului Ploieşti! Experimentatul apărător a semnat, cu clubul nostru, un acord valabil până în vara anului 2024.
 
FC Petrolul Ploieşti a reuşit, astăzi, o nouă mutare importantă, oficializând contractul cu Gabriel Tamaş. Jucătorul cu 67 de selecţii în prima reprezentativă „tricoloră” va fi, astfel, unul dintre stâlpii defensivei „galben-albaştrilor” în noul sezon, experienţa şi valoarea sa urmând, cu siguranţă, să ajute echipa noastră în atingerea obiectivelor propuse.
 
„Mi s-a părut foarte interesant proiectul de la Ploieşti şi a contat foarte mult faptul că Petrolul este un club de tradiţie, cu nişte fani extraordinari! În plus, cunosc oameni în Ploieşti cărora le place foarte mult fotbalul şi mie îmi place să fac oamenii fericiţi! La Astra i-am făcut, la Voluntari i-am făcut, acum sper să facem şi Ploieştiul fericit!”, a spus Gabi Tamaş.
 
Ajuns la vârsta de 38 de ani, Tamaş are în spate o carieră impresionantă, cu prezenţe în câteva dintre marile campionate ale Europei, precum cele ale Spaniei, Angliei, Franţei, Turciei, Rusiei sau Israelului. În străinătate, Tamaş a jucat pentru Spartak Moscova, Galatasary Istanbul, Celta Vigo, AJ Auxerre, West Bromwich Albion, Doncaster, Watford, Cardiff City şi Hapoel Haifa, iar în ţară pentru Dinamo Bucureşti, CFR Cluj, Steaua Bucureşti, Astra Giurgiu, Universitatea Cluj şi FC Voluntari, având în palmares un titlu de campion şi trei Cupe ale României, precum şi Cupa şi Supercupa Israelului.