Meci amical.Petrolul Ploiesti a invins Dinamo Kiev ”Under 19”

Între două partide de campionat, Petrolul a întâlnit-o, miercuri după-amiază, într-un joc amical disputat pe „Ilie Oană”, pe Dinamo Kiev „U19”, formaţie ce a evoluat, la jumătatea săptămânii trecute, în optimile UEFA Youth League. Întâlnirea i-a dat ocazia lui Nicolae Constantin să folosească jucătorii care au prins mai puţine minute, sau chiar deloc, în partidele oficiale disputate în acest an, iar „lupii” s-au impus cu scorul de 2-1, după ce, la capătul primelor 45 de minute, ucrainenii conduceau cu 1-0.

Oaspeţii au deschis scorul cu zece minute înainte de pauză, atunci când Nazar Voloshin l-a învins pe Sebastian Moroz, pentru ca „lupii” să întoarcă scorul după reluare, cu reuşitele lui Mihai Constantinescu (49) şi Senad Jarovic (71).

Iată şi componenţa celor două formaţii:

Petrolul: Moroz (62 Jercălău) – Pashov, Vrhovac (46 Lică), Horj (46 Sabău), Velisar (62 Duţă) – Olaru (62 S. Pană), Prejmerean – Tolea (46 Constantinescu), Cioiu (62 Boţogan), Saim Tudor (46 Măzărache) – Coman (46 Jarovic). Antrenor: Nicolae Constantin.

Dinamo: Tugay – Malish, Opanasenko, Dyachuk, Tanchak –  V. Voloshin, Gadzuk, Melnichenko – N. Voloshin, Popov, Bliznichenko. Au mai jucat: Beneduk, Eremenko, Teterya, Gorbach, Slesar, Tcurenko, Skripnik. Antrenor: Igor Kostyuk.

Duminică, de la ora 12.30, formaţia noastră va încheia turul play-off-ului Ligii 2, cu meciul pe care îl va disputa, la Ploieşti, cu Unirea Slobozia.