CS ACTIV PRAHOVA PLOIESTI s-a calificat la Turneul Final de junioare 1
In meciul disputat sambata la Iasi in compania echipei LPS Iasi, junioarele noastre au obtinut victoria si implicit calificarea la turneul final de junioare 1. Dupa ce au condus la pauza cu scorul de 21-17, elevele lui Robert Comendant s-au impus cu scorul final de 21-17 si astfel au obtinut a 5-a victorie consecutiva.
 
La inceputul Grupei Valoare 1, calificarea la turneul final parea o misiune imposibila, insa junioarele noastre au demonstrat inca o data determinare si ambitie, iar rezultatele bune nu au intarziat sa apara.
 
La Iasi, Robert Comendant a deplasat urmatorul lot: Andreea Floroiu, Diana Spirea (4 goluri), Denisa Stanciu, Diana Dinca (4 goluri), Maria Dumitriu, Delia Cazan (1 gol), Briana Voicila, Ioana Manolache, Daria Gradisteanu (6 goluri), Alessia Burtea (7 goluri), Iordache Madalina, Carla Profirescu (10 goluri), Maria Radu, Raluca Mavrodin, Ramona Gavrila (1 gol) si Diana Manole (10 goluri).
 
Pentru junioarele noastre urmeaza o deplasare miercuri, 13.04.2022, la Bacau, pentru ultimul joc din grupa valoare 1, in compania echipei CSM Bacau.
 
Calificarea este meritata pe deplin, dupa evolutii bune, fiind o performanta deosebita pentru Judetul Prahova.
 
In ceea ce le priveste pe senioarele noastre, acestea au invins miercuri in deplasare intr-o etapa intermediara echipa CSM Bucuresti Div.A, cu scorul de 25-21 (11-11 la pauza). A urmat jocul de duminica, de pe teren propriu, cu CSU Neptun Constanta, unde echipa noastra putea bifa a 3-a victorie consecutiva. Rezultatul final al jocului a fost egal, 19-19, dupa ce la pauza CS Activ Prahova-Ploiesti a condus cu 11-9. In urma acestui rezultat, echipa noastra a ramas pe pozitia a 6-a in clasamentul Diviziei A, fara nicio sansa matematica de a prinde podiumul competitiei.
 
Lotul de duminica a cuprins urmatoarele jucatoare: Andreea Floroiu, Andra State, Diana Spirea, Ada Arvatu, Denisa Stanciu, Claudia Lacatus, Mara Arvatu, Diana Dinca, Flori Popescu, Maria Dumitriu, Ioana Paraschiv, Zsofia Csavar, Roxana Tabarcea, Cristina Sandu, Diana Andrita si Adina Panaite.
 
Pentru senioare, urmeaza o perioada de pauza pana la disputa cu CNE Sf. Gheorghe, programata pentru data de 8 mai 2022.