Nocturna a adus 3 puncte lupilor galbeni
Câştigăm la „masa verde” meciul de la Timişoara, după ce nocturna de pe „Dan Păltinişanu” a cedat de două ori pe parcursul primei reprize. Conform regulamentului, jocul va fi omologat cu scorul de 3-0 în favoarea echipei noastre.
 
Partida de pe „Dan Păltinşanu” nu s-a terminat pe teren, nocturna de pe bătrâna arenă bănăţeană fiind cea care, practic, a pus capăt ostilităţilor când încă nu se terminase prima repriză. Lumina s-a stins, pentru prima dată, în minutul 8, iar „centralul” Iulian Călin a trimis cele două echipe la cabine.
După zece minute, organizatorii au reuşit să repună instalaţia în funcţiune, dar doar până în minutul 39, atunci când s-a făcut din nou întuneric.
Astfel, conform Art.16, Alin. 10 din ROAF, arbitrul a fluierat finalul întâlnirii, meciul urmând să fie omologat cu scorul de 3-0 în favoarea echipei noastre!
 
Fără gol până la momentul opririi
 
Scorul era egal, 0-0, la momentul suspendării confruntării, după un duel, până atunci, echilibrat. Ambele echipe au avut câte o ocazie importantă, practic în aceeaşi fază, în minutul 25, atunci când Avram a respins şutul din careu al lui Oanea, apoi „lupii” au plecat pe contraatac, Dragoş Gheorghe a centrat, de pe stânga, în faţa porţii, dar Bratu n-a reuşit să reia în plasă!
 
Cam aceasta a fost istoria scrisă la Timişoara. Petrolul va avea trei puncte în plus în clasament, îşi consolidează, astfel, poziţia din fruntea ierarhiei, cu două etape înainte de sezonul regular, şi se va pregăti, începând de mâine, pentru confruntarea din runda următoare, cu AS Fotbal Club Buzău.
 
* Mulţumiri celor peste 100 de suporteri ai „lupilor” care au traversat ţara pentru a fi alături de noi. Ca întotdeauna, împreună suntem mai puternici!
 
 
Politehnica Timişoara – FC Petrolul – meci suspendat în minutul 39
 
Politehnica: Păduraru – D. Radu, Mera (cpt), Scutaru, Pamfile – A. Doru, Ignea, Lazăr, Onea – Rogosic, Ursu. Rezerve: Devenish – Gerbi, Iamandache, Zaluschi, Plumbuitu, Bocşan, Olariu, Sîntean, Vukoje. Antrenor: Nicolae Croitoru.
 
Petrolul: Avram – Pîrvulescu, Vrhovac, Huja, Ţicu (cpt) – Cebotaru, Seto – Bratu, Tucaliuc, D. Gheorghe – Diarra. Rezerve: Moroz – Olaru, Lică, Boţogan, Prejmerean, Constantinescu, Saim Tudor. Chindriş, Jarovic. Antrenor: Nicolae Constantin.
 
Au arbitrat: Iulian Călin (Ştefăneşti – Argeş) – Stelian Slabu (Braşov) şi Nicuşor Marin (Suseni -Argeş).
 
Rezervă: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare).
 
Observatori: Dan Monea (Aiud) şi Viorel Lolea (Reşiţa).
Foto: Seba Tătaru.