Prima înfrângere a anului. PETROLUL PLOIESTI-Poli Iaşi 0-2
Prima înfrângere în jocurile de verificare susţinute în această iarnă a venit astăzi, în faţa Politehnicii Iaşi.
Moldovenii s-au impus cu 2-0 (0-1) în confruntarea disputată la Strejnic, golurile fiind marcate de către Camara (2) şi Aftanache (67).

Penultimul test de dinaintea startului oficial a consemnat şi primul eşec al iernii pentru elevii lui Nicolae Constantin. Având-o ca adversară pe Politehnica Iaşi, formaţia noastră nici n-a apucat să se aşeze bine în teren şi s-a văzut condusă, oaspeţii deschizând scorul din minutul 2, prin Camara, cu o reluare din preajma careului mic.
„Lupii” au încercat să restabilească echilibrul, au avut câteva situaţii bune să înscrie, însă golul doi a picat tot în poarta lui Avram, la jumătatea reprizei secunde, atunci când Aftanache (67) a punctat după o pasă primită de la Mărieş.
0-2 a fost, astfel, scorul final al unei întâlniri din care destul de „şifonat” a ieşit şi fundaşul central Vedran Vrhovac, cel care, după ce a fost lovit cu cotul de către Plokhotniuk, s-a ales cu arcada spartă şi nu a mai putut continua întâlnirea.
Mâine, formaţia noastră va susţine un ultim meci de pregătire, în compania Farului 2 Constanţa, partida urmând să se dispute la Blejoi, de la ora 11.00.
După cum se ştie, debutul oficial în 2022 se va produce joi, 24 februarie, în meciul din deplasare cu Politehnica Timişoara (ora 20.00).
Iată, însă, echipele care au evoluat astăzi:

Petrolul: Avram – Pîrvulescu, Vrhovac, Huja, Ţicu – Seto, Cebotaru – Bratu, Tucaliuc, Dr. Gheorghe – Diarra. Au mai intrat: Lică, Boţogan, Pashov, Saim Tudor, Jarovic. Antrenor: Nicolae Constantin.

Politehnica: Brânză – Kouadio, Okan, Ungurenaşu, Serediuc, Cristea, Chiorean, Stan, Muratovic, Mărieş, Camara. Au mai intrat: Plokhotniuk, Cană, Aftanache, Ad. Ilie, Vanzo, Asăvoaei, Defta, Pelivan. Antrenor: Costel Enache.