Egal şi cu Flacăra Moreni. Petrolul – Flacăra Moreni 1-1. Miercuri, pe terenul sintetic din Parcul Municipal Vest, lupii galbeni au disputat o nouă partidă amicală, adversara fiindu-le gruparea de liga a 3 a, Flacăra Moreni.
Amicalul s-a terminat nedecis (scor 1 – 1), după un joc frumos, în care “amfitrionii “au avut curaj.
Primii care au deschis scorul au fost “găzarii “, în minutul 57 prin Butufei, iar un minut mai târziu, Plăcintă a egalat, din  penalty.
Sâmbătă, ultimul amical.
Următorul şi ultimul meci amical al “lupilor “va avea loc sâmbătă, de la ora 11:00, tot pe sinteticul din Parcul Municipal Vest, “găzarii “, jucând cu Tineretul Berceni, (Superliga B Prahova).
Primul meci oficial din 2017 , în Cupa.
Sâmbăta viitoare, Petrolul va întâlni în deplasare Rapid Mizil, partida este programată în optimile de finală ale Cupei României, ediţia 2016-2017 (faza judeţeană)
Echipele care au evoluat ieri:
Petrolul 52 Ploieşti: Chiş (Marinică, Niţache) – Olaru, R. Alecsandru, Chiriţă, Velisar – Butufei – N. Popescu, Cl. Tudor, Păun, D. Gheorghe – Vintilă.
Au mai jucat: Prunescu, I. Dumitrescu, Niţescu, Ghiţă, Iancu, Al. Radu, Jipa, Roman. Antrenor: Octavian Grigore.
Flacăra Moreni: Halcu – Mocanu, Acasandrei, Timofte, Palamariu – L. Plăcintă, Guta – Cârnaru, Tocan, Negre – Iliescu.
Au mai jucat: Curchi – Pârvu, Tronaru, M. Plăcintă, Drăgan, Dragomir, Al. Costache, Al. Andrei, Iordan, V. Preda, B. Negru.
Antrenor: Gabriel Paraschiv.