Calificare in prelungiri. Dacia Unirea Braila-Petrolul Ploiesti 1-2

Petrolul a avut nevoie de 120 de minute pentru a merge mai departe în Cupa României, tranşând, după prelungiri, meciul disputat pe terenul Daciei Unirea Brăila. A fost 1-1 la capătul timpului regulamentar, după ce Bratu (72) a deschis scorul, iar Priboi (81) a restabilit echilibrul, pentru ca Alberto Olaru să înscrie, în minutul 100, golul care a dus echipa noastră în „16”-imile competiţiei!

Că meciul n-a mai semănat cu cel desfăşurat, recent, la Ploieşti, şi câştigat de „lupi” cu 4-0, s-a putut lesne observa încă de la bun început. Brăila a căutat să-şi valorifice atuurile, inclusiv pe acela al unui teren greu practicabil şi, implicit, pe care echipa mai tehnică ar fi construit cu mai multă dificultate, şi s-a închis bine, ajutată şi de faptul că petroliştii au intrat ceva mai greu în joc, iar ofensiva n-a produs atacurile necesare pentru a desface apărarea gazdelor.