Preliminariile Cupei Mondiale din 2022. Două victorii din două. Urmează Macedonia de Nord
Naţionala de seniori a României a obţinut două victorii la rând în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022.

Prima victorie a fost obţinută joi seară, la Reykjavik, împotriva Islandei.

Tricolorii au învins cu scorul de 2-0 prin golurile lui Man (minutul 47) şi Stanciu (minutul 83).

Au evoluat echipe:

Islanda: Runarsson - B. Saevarsson, Hermannsson, B. I. Bjarnason, Thorarinsson - B. Bjarnason, Palsson, Baldursson (Johannesson '67) - J. Gudmundsson, Kjartasson (Thorsteinsson '67), A. Gudmundsson (A. Gudjohnsen '79). Selecţioner Arnar Thor Vidarsson.

România: Nită - Raţiu (Manea '68), Chiricheş, Nedelcearu, Camora - Stanciu, Nedelcu, Cicâldău (A. Rus '88) - Man (R. Marin '76), Alibec (Markovic '76), Sorescu (I. Hagi '68). Selecţioner Mirel Rădoi.

Cartonaşe galbene: Nedelcu '8, Chiricheş '37, Nită '77, Hagi '85 / Thorsteinsson '85.

Arbitri: Alexei Kulbakov - Dzmitri Juk şi Aleh Maslianka -Viktar Şimusik (toţi Rusia); Arbitri VAR: Vitali Meşkov, Serghei Ivanov (ambii Rusia).

Alte rezultate:
Liechtenstein - Germania 0-2
Macedonia de Nord - Armenia 0-0

Duminică seară, România a urcat pe locul 3 în grupă, după victoria cu scorul de 2-0 împotriva Liechtensteinului.

Golurile tricolorilor au fost marcate de Alin Toşca (minutul 11) şi Răzvan Manea (minutul 18).

Înainte de meci a fost ţinut un moment de reculegere în memoria lui Ivan Patzaichin, Ion Caramitru şi Yalcin Cadîr (bucătarul echipei naţionale).

România: Nită – Manea, Nedelcearu (Ghiţă ’79), Rus, Toşca – Stanciu (Cicâldău ’63), Marin, Olaru (Marin ’63) – Cordea, Markovic (Man ’64), Hagi (Sorescu ’80).
Antrenor: Mirel Rădoi.

Liechtenstein: Buchel – Wolfinger (Kollmann ’82), Grunenfelder, Malin, Hofer, Goppel – N. Frick (Sele ’46), Frommelt, Hasler (Spirig ’82) – Kardeşoglu (Ospelt ’64), Y. Frick (Yildiz ’70).
Antrenor: Martin Stocklasa.