Tricolorul LMV Ploieşti , victorie  în primul amical de la Ploieşti

Miercuri seară, Tricolorul LMV Ploieşti a disputat un meci de verificare în Sala „Olimpia”, în compania echipei CS Unirea Dej, în cadrul unui „triunghiular” la care mai ia parte şi SCM U Craiova.

În meciul de astăzi, antrenorii Sergiu Stancu şi Mădălin Marinescu au început în următoarea formulă (în ordinea rotaţiei): Gijs Jorna, Pavel Dushkov, Laurenţiu Lică, Bogdan Olteanu, Julian Bissette, Cristian Bartha – Philipp Kroiss; au mai jucat şi Ovidiu Darlaczi, Alexandar „Aga” Milivojevic, Jose „Chema” Carrasco.

De partea cealaltă, la CS Unirea Dej, antrenorii Marius Dascălu şi Tibor Szilagyi i-au introdus în joc pe Igor Didorciuc, Natan Savan, Andrei Grigoraş (fostul jucător al Tricolorului LMV), Silviu Suson, Vasilii Talpa, Dragoş Răileanu – Vlad Kantor; Andrei Mihălescu, Eduard Catrina.

În primul set, Tricolorul LMV Ploieşti s-a menţinut în frunte, încă din startul actului, menţinând un ecart de două-trei puncte (8:5, 16:14) până spre final, când s-a desprins, închizând setul la 25:21.

Preluarea a funcţionat în tabăra gazdă, care a avut 64% la recepţie pozitivă (57% perfectă), în atac încheind cu 42% (10/24).

Setul secund a început mult mai echilibrat, dar Tricolorul LMV s-a menţinut, şi de această dată, la conducere (8:7, 16:14). De la cel de-al doilea timeout tehnic, elevii antrenorilor Stancu şi Marinescu au preluat controlul total asupra jocului, desprinzându-se la 21:14, adjudecându-şi ulterior setul, cu scorul de 25:17.

Ploieştenii au reuşit, în acest set, patru blocaje, dublu faţă de actul anterior, în vreme ce pe atac au avut procentaj tot de 42% (8/19), cu recepţie pozitivă de 54%, respectiv 31% perfectă.

În setul al treilea, atacul a funcţionat chiar şi mai bine la Tricolorul LMV (60%, 12/20), care s-a desprins după cel de-al doilea timeout tehnic, încheind actul cu un parţial de 9:3, scor 25:16.

Ploieştenii au bifat trei blocaje de această dată, însă preluarea nu a mai fost la acelaşi nivel ca în precedentele două seturi, cu 42% pozitivă (25% perfectă). De asemenea, serviciul a funcţionat bine, Tricolorul LMV realizând trei puncte din serviciu.

Apoi, s-a mai jucat un set scurt, în care, deşi CS Unirea Dej a condus în primă fază, tot Tricolorul LMV s-a impus, scor 16:14.

În privinţa performanţelor individuale, ambii coordonatori s-au remarcat pozitiv, atât Bartha, cât şi Chema, jucătorul venezuelean reuşind chiar patru puncte, dintre care trei din serviciu.

La capitolul puncte realizate, Lică a fost lider, cu 12 puncte (11 atacuri reuşite din 23, 48%). El a fost urmat de Olteanu 8p (6/10, 60%), Dushkov 8p (6/11, 55%), Bissette 6p (5/10, 50%), Darlaczi 6p (3/7, 43%), Jorna 4p, Chema 4p, Aga 2p, Bartha 1p.

De asemenea, Darlaczi a realizat trei blocaje, fiind secondat de Olteanu, cu două blocaje.

La preluare, Kroiss a încheiat cu 71% recepţie pozitivă şi 47% perfectă (17), iar Jorna – 67% pozitivă, 50% perfectă (18).

Azi , de la ora 18:00, Tricolorul LMV Ploieşti va întâlni pe SCM U Craiova.

Sursa: tricolorullmvploiesti.ro