Cupa Mondială de gimnastică - Szombathely. Argint şi aur pentru Marian Drăgulescu respectiv Cătălina Ponor

De curând în Ungaria (localitatea Szombathely) a avut loc Cupa Mondială de gimnastică. Gimnaştii romani Cătălina Ponor şi Marian Drăgulescu au obţinut 4 medalii la aceasta competie.

Cătălina Ponor a câştigat aurul la bârnă şi argintul la sol, iar Marian Drăgulescu s-a încununat cu medalia de aur la sărituri şi a terminat al doilea la sol.

Cătălina Ponor a primit nota de 13.933, la bârnă, iar la sol 13.566.

Duminică, Marian Drăgulescu a fost notat cu 14.783 sărituri, iar  (sambata ) la sol notă a fost 14.200 (medalie de argint).

Alte clasări ale sportivilor romani au fost:

Vlad Cotuna (locul 4) - paralele – nota 14.400, Maria Holbură (tot locul 4) - bârnă – nota 12.266 şi Cristian Băţagă -locul 5 – sărituri.

În cele 9 finale ale competiţiei au participat 7 gimnaşti romani.

Cupa Mondială din Ungaria a fost una dintre ultimele concursuri de pregătire înainte de CM de la Montreal (2-8 octombrie).

Campioana naţională la gimnastică, Larisa Iordache va participa saptamana aceasta la Cupa Mondială de la Paris.