Grupa 2009 Petrolul Ploieşti a caştigat Junior Cup Bulgaria
Grupa „2009” a clubului nostru a participat, în aceste zile, la Junior’s Cup Bulgaria, o întrecere juvenilă desfăşurată la Albena. Micii petrolişti, pregătiţi de către Cristian Iordache, au avut o comportare excelentă, reuşind să termine pe primul loc la categoria lor de vârstă, una la startul căreia s-au aliniat opt formaţii, reprezentând România, Bulgaria şi Republica Moldova.
 
„Lupişorii” au ocupat locul doi în Grupa A, după ce au câştigat partidele cu Getica Chişinău (scor 3-1) şi Juventus Academy Bucureşti (7-1), pierzând, în schimb, confruntarea cu Spartak Plovdiv (scor 0-3). În semifinale, echipa noastră a învins-o clar pe câştigătoarea celeilalte serii, LPS Vaslui (scor 3-0), pentru ca, în marea finală, să-şi ia o frumoasă şi spectaculoasă revanşă în faţa lui Spartak Plovdiv, scor 2-1!
 
Iată şi lotul pe care l-a folosit antrenorul Cristian Iordache la această competiţie: Ştefan Rădulescu, Rareş Nedelcu, Vlăduţ Toma, Fabian Barbu, Sabin Fieraru, David Stoica, Matei Andronache, Denis Priscup, Ştefan Manta, Vasile Varlas, Rareş Leescu, Iustin Vişan, Fabian Sandu, Andrei Badea, Măruţă Alexe, David Berbec, Luca Codescu, David Rudeanu. De subliniat şi faptul că Ştefan Rădulescu a fost desemnat drept cel mai bun portar al competiţiei!