COMUNICAT ACS PETROLUL PLOIESTI

În condiţiile în care cele şase contracte de licenţă exclusivă asupra mărcilor Petrolul Ploieşti s-au încheiat pe data de 18 iunie a.c., iar Consiliul Local al Municipiului Ploieşti a adoptat o Hotărâre privind organizarea unei licitaţii publice pentru atribuirea acestora, clubul nostru a înaintat o adresă oficială către Primăria Municipiului Ploieşti, solicitând dreptul de folosinţă pentru aceste mărci, până la finalizare procedurilor de atribuire prin licitaţie publică.

Considerăm, astfel, că s-ar ajunge la o continuitate firească, atâta vreme cât clubul nostru este recunoscut, atât printre suporterii săi, cât şi la nivelul întregului fotbal românesc, drept FC Petrolul Ploieşti, echipa de patru ori câştigătoare a titlului naţional şi triplă câştigătoare a Cupei României.

Până la sosirea unui răspuns oficial, dar şi pentru a respecta cadrul legal, clubul nostru a hotarat să nu folosească cele şase mărci în afara perioadei contractelor de licenţă.

Vă mulţumim pentru înţelegere şi vă asigurăm că vom face toate eforturile pentru rezolvarea acestei situaţii!

Hai Petrolul!