Turneul Final al Ligii I de baschet masculin va avea loc în Sala Sporturilor  „Olimpia” Ploiesti
Turneul Final al Ligii I de baschet masculin, în care se vor stabili cele două formaţii promovate în Liga Naţională, va avea loc săptămâna viitoare, începând de miercuri, în Sala Sporturilor „Olimpia”, în organizarea CSM Ploieşti.
Competiţia adună la start primele şase clasate în sezonul regular al eşalonului secund şi va fi un adevărat maraton baschetbalistic în condiţiile în care regulamentul prevede meciuri „fiecare cu fiecare”, în intervalul 2-6 iunie 2021. Vor fi câte trei partide pe zi, la orele 13.00, 16.00 şi 19.00, cu menţiunea că etapa va fi închisă, de fiecare dată, de meciul echipei noastre.
Respectând clasamentul consemnat la finalul sezonului regular, cele şase formaţii ce vor participa la turneu sunt CSM Ploieşti, CSU Târgu Mureş, CSU Ştiinţa Bucureşti, CS Rapid Bucureşti, BC CSU 2 Sibiu şi CS Agronomia Bucureşti, cu precizarea că, dacă în cazul echipei secunde a Sibiului regulamentul spune clar că nu are drept de promovare, în schimb, Federaţia Română de Baschet va trebui să lămurească până la startul turneului statutul celor de la CSU Târgu Mureş, în privinţa cărora nu este clar dacă pot evolua în Liga Naţională.
 
Programul Turneului Final
 
Etapa I (miercuri, 2.06.2021)
 
Ora 13.00, BC CSU 2 Sibiu – CSU Târgu Mureş
 
Ora 16.00, CSU Ştiinţa Bucureşti – CS Rapid Bucureşti
 
Ora 19.00, CS Agronomia Bucureşti – CSM Ploieşti
 
Etapa a II-a (joi, 3.06.2021)
 
Ora 13.00, CS Rapid Bucureşti – CS Agronomia Bucureşti
 
Ora 16.00, CSU Târgu Mureş – CSU Ştiinţa Bucureşti
 
Ora 19.00, CSM Ploieşti – BC CSU 2 Sibiu
 
Etapa a III-a (vineri, 4.06.2021)
 
Ora 13.00, CSU Ştiinţa Bucureşti – BC CSU 2 Sibiu
 
Ora 16.00, CS Agronomia Bucureşti – CSU Târgu Mureş
 
Ora 19.00, CS Rapid Bucureşti – CSM Ploieşti
 
Etapa a IV-a (sâmbătă, 5.06.2021)
 
Ora 13.00, CSU Târgu Mureş – CS Rapid Bucureşti
 
Ora 16.00, BC CSU 2 Sibiu – CS Agronomia Bucureşti
 
Ora 19.00, CSM Ploieşti – CSU Ştiinţa Bucureşti
 
Etapa a V-a (duminică, 6.06.2021)
 
Ora 13.00, CS Agronomia Bucureşti – CSU Ştiinţa Bucureşti
 
Ora 16.00, CS Rapid Bucureşti – BC CSU 2 Sibiu
 
Ora 19.00, CSU Târgu Mureş – CSM Ploieşti