Universitatea Craiova a câştigat Cupa României, la Ploieşti (foto-video)

Sâmbătă seară, pe stadionul” Ilie Oana” Ploieşti s-a disputat ultimul act al Cupei României 2020-2021.
În finală s-au întâlnit echipele Universitatea Craiova şi Astra Giurgiu, trofeul fiind cucerit de team-ul oltean, după o partidă interzisă cardiacilor, scor 3-2 pentru Craiova, după prelungiri.
În prezenţa a peste 2000 spectatori, majoritatea fiind olteni, fotbalul spectacol s-a jucat la Ploieşti.
Înainte de primul fluier al meciului, Paula Seling a intonat imnul naţional, fiind acompaniata de tot stadionul.
In minutul 14, Nistor i-a pasat excelent lui Andrei Ivan, acesta deschizând scorul după o scăriţă al lui Andrei Ivan.
In minutul 16, Astra a egalat prin Găman, care a executat perfect un penalty.
Pana la pauza, oltenii au mai ratat prin Cîmpanu şi Marius Constantin, iar Pigliacelli l-a blocat in ultima instanţă pe Krpic.
După pauza atâta Astra cat si Craiova puteau încheia socotelile, pentru giurgiuveni ratând Valentin Gheorghe si Boe Kane, iar pentru olteni, Andrei Ivan si Balasa.
Scor după 90 minute, 1-1.
Prelungiri cu 3 goluri.
Astra Giurgiu a marcat repede in prima repriza de prelungiri prin Boe Kane (minutul 94), francezul a profitat si de o gafa a lui în faţă a lui Pigliacelli, portarul oltenilor a respins in fata porţii.
Oltenii au egalat după 5 minute (minutul 99), Dan Nistor a şutat tare de la 25 de metri, mingea intrând in poarta după ce a atins si bara.

In minutul 113, oltenii au reuşit golul izbânzii Screciu, care a înscris cu capul, după o ieşire greşită din poarta a lui Popa si o pasa a lui Dan Nistor.

Scor final Astra - Craiova 2-3, giurgiuvenii pierzând a 3 a finala de Cupa României jucata pe stadionul „Ilie Oană”.
De menţionat este si faptul ca Astra Giurgiu a retrogradat sezonul acesta in Liga a 2a.

Astra Giurgiu: Mihai Popa – Hugo Souza, Jovanovic, Găman, Lamanje – Boe-Kane, Canadija, Crepulja – Stahl, Krpic, V. Gheorghe

Rezerve: Bolboaşă, Andrei Ion, Paulian Banu, Alex Duminică, G. Şerban, Adeshina, R. Riza, Balaure, Dragoş Gheorghe

Antrenor: Ionuţ Badea

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, M. Constantin, Bălaşa, Bancu – Alex Mateiu, Dan Nistor – Cîmpanu, Alex Cicâldău, Baiaram – Andrei Ivan

Rezerve: L. Popescu, Vl. Screciu, Alex Tudorie, Fedele, Camara, Acka, V. Constantin, Bic, Căpăţînă

Antrenor: Marinos Ouzounidis

Arbitri: Horatiu Feşnic (Cluj-Napoca), Octavian Şovre (Satu Mare) şi Alexandru Cerei (Cluj-Napoca)