Infrangere in amicalul cu ACS Huşana Huşi
FC Petrolul a susţinut, astăzi, primul dintre cele trei teste programate înainte de intrarea în vacanţă, adversară fiindu-i gruparea de eşalon trei ACS Huşana Huşi. Jocul s-a disputat la Strejnic şi s-a încheiat cu victoria oaspeţilor, scor 3-2 (1-0).

Octavian Grigore a avut la dispoziţie 25 de jucători pentru întâlnirea din această dimineaţă, tehnicianul „lupilor” putând alcătui, astfel, două formule de echipă distincte, cu care a abordat cele două reprize. Astfel, „11”-le de start i-a cuprins pe Cebotari – Bărboianu, Meijers, Manolache, Aris Oprea – S. Pană, Cr. Licsandru – Constantinescu, Boţogan, Joao Claudio – Arnăutu, pentru ca după pauză să evolueze Marinache – Dunca, Olaru, Huja, V. Bogdan (70 Poelmans) – Bratu, R. Moise (75 Simionescu), Ekollo (75 Mitrea), Saim Tudor – Buhăescu, Balint.

Aşa cum se poate remarca, exceptându-i pe juniorii Petru Marinache, Cristian Licsandru sau Alin Boţogan, intraţi, încă din ultima parte a campionatului trecut, în circuitul primei echipe, la capitolul „noutăţi” au fost trecute numele lui Aris Oprea (CS Blejoi), Dacian Dunca (CSO Plopeni) şi Rareş Simionescu (CSO Plopeni), toţi cei trei tineri jucători aparţinând de clubul nostru, ei fiind împrumutaţi, în stagiunea precedentă, la cele două formaţii prahovene de Liga a 3-a. De asemenea, staff-ul tehnic al „galben-albaştrilor” l-a putut vedea la lucru, astăzi, şi pe mijlocaşul Joao Claudio Gomes Ricciulli (21 ani, Guinea-Bissau), un fost junior al italienilor de la Sampdoria, şi care, în această primăvară, a evoluat tot în România, la ACS Şomuz Fălticeni.

Revenind la meciul propriu-zis, moldovenii s-au impus cu scorul de 3-2, după ce şi la pauză s-au aflat în avantaj, 1-0. Cătălin Solomon (31) a deschis scorul, iar, imediat după reluare, Vasile Buhăescu (47) a restabilit echilibrul, transformând un penalti dictat după un fault comis asupra lui Mario Bratu. Huşana a revenit la conducere cu golul lui Alexandru Parfeniu (53), apoi, tot după o lovitură de pedeapsă, Valentin Balint (66) a punctat pentru 2-2, pentru ca moldovenii să obţină victoria prin reuşita lui Bogdan Ţenu (70).

Vineri, „lupii” au programată o altă testare, tot în compania unei formaţii din cel de-al treilea eşalon, Metalul Buzău, seria jocurilor de verificare urmând să se încheie săptămâna viitoare, cel mai probabil marţi, cu o partidă cu CS Blejoi.