Victorie lejera in primul meci din Cupa “Nicolae Pescaru” . ACS Steagul Roşu Braşov – FC Petrolul Ploieşti 0-5.

Meciul de joi după-amiază contând pentru Cupa “Nicolae Pescaru” a opus echipei gazdă pe Petrolul Ploieşti.

Echipa “lupilor” a dominat partida de la un capăt la celălalt iar scorul final arată chiar puţin din cele văzute.

Meciul propriu-zis

După o jumătate de oră de joc şi câteva ocazii mari de a înscrie, CL. TUDOR a deschis scorul. Era minutul 34 şi Niţescu, plecat în flancul stâng, a fost faultat în careu de Răducanu, arbitrul indicând penalti.

“Căpitanul” a şutat plasat şi… ce a fost mai greu trecuse: 0-1! După trei minute, acelaşi Claudiu Tudor a centrat exact pe capul lui ANTOCHE iar fundaşul central nu a ratat ţinta: 0-2!

După alte trei minute, în formă maximă, “căpitanul” a şutat excepţional, de la peste 30 de metri, dar balonul a izbit butul stâng!

După pauză, în minutul 49, D. Gheorghe a centrat ideal pentru VINTILĂ iar vârful Petrolului nu a iertat: 0-3!

În minutul 63, la capătul unei faze colective, PĂUN a reuşit să înscrie după două fente de efect: 0-4!

Cu un sfert de ceas înainte de final, la capătul unei acţiuni personale, N. POPESCU a pătruns frontal şi l-a executat pe portarul gazdelor: 0-5!