Victorie de palmares pe Cluj Arena. Jucăm în play out

Dumnica, după amiază, pe Cluj Arena, lupii galbeni au obţinut o victorie de palmares, în ultima etapă a sezonului regulat din liga a 2 a.
Deşi, lupii aveau şanse ipotetice, să prindă ultimul tren spre faza play off a ligii secunde, aceştia au învins echipa” gazdă”, U Cluj Napoca cu scorul de 2-1, într-o partidă a” orgoliilor”, nu demult cele două echipe jucând în liga 1.

Meciul a început cu un penalty, obţinut de” amfitrioni”, în minutul 1, Ribiero a fost faultat în careu, însă acesta a ratat, după ce a şutat pe lângă poartă.

Gazdele putea deschide scorul până la pauză prin Meşter (minutul 10 a şutat din careu, Avram a respins în extremis), Ogbu (minutul 11 – lovitură de cap, mingea a trecut pe lângă poartă) şi Ribeiro (minutul 15 – a şuat, de la 18 metri, în bara transversală).
În mitanul secund, lupii galbeni au ieşit mai curajoşi de la vestiare, dorind să şteargă din impresia lăsată (pe teren) în acest sezon şi au deschis scorul printr-un eurogol, în minutul 55, Silviu Pana a înscris printr-un lob, de la 50 metri.
Timp de 18 minute, clujenii au părut” tranchizilati”, însă aceştia au egalat prin Taub (minutul 73), fundaşul” alb-negrilor” marcând cu un şut în diagonală, din interiorul careului.
În minutele de prelungire, Vajushi a adus victoria” găzarilor” din penalty.
Scor final U Cluj Napoca- Petrolul Ploieşti 1-2, o victorie amară, deoarece ploieştenii (datorită rezultatelor indirecte) rămân în afara play- off-ului.
 Lupii galbeni aşteaptă (mâine) tragerea la sorţi, a programului din play-out, Petrolul Ploieşti fiind în grupa B, alături de Viitorul Pandurii TG.Jiu, SCM Gloria Buzău, Concordia, Unirea Slobozia, CSM Reşiţa şi Aerostar Bacău.
În cadrul play-out-ului, în fiecare grupă se va disputa un singur joc între participante, rezultând astfel şase meciuri pentru fiecare formaţie. La finalul play-out-ului, vor retrograda locurile 6 şi 7, iar cele două formaţii de pe locul 5 în cele două grupe vor juca un baraj în dublă manşă pentru menţinerea în Liga 2.
FC Universitatea Cluj – FC Petrolul Ploieşti 1-2 (0-0)
Marcatori: Taub (73)/S. Pană (55), Vajushi (90+2, pen)..
FC Universitatea: Muţiu – Taub, Telcean, V. Dican, Luchin – Pârvulescu (70 Golan), Atska (65 Gavra), Filip (85 Ştefănescu) – Meşter (70 Ilieş), Ogbu (65 Pop), Ribeiro. Antrenor: Costel Enache.
FC Petrolul: Avram – Olaru, Meijers, Huja, Ţicu – S. Pană – Constantinescu (75 Bratu), Ekollo (80 Arnăutu), Roige (cpt) (80 Mondragon), Vajushi – Buhăescu. Antrenor: Octavian Grigore.
Au arbitrat: Ionuţ Coza (Cernica – Ilfov) – Ciprian Florin Danşa (Satu Mare) şi Tunyogi Ferencz (Zalău).
Arbitru de rezervă: Kovacs Szabolcs (Cărei).
Observatori: Iulian Spătaru (Timişoara) şi Cristian Petropulos (Alba Iulia).