Tricolorii mici la un meci de sferturile Euro Under 21.3 scenarii ale calificării
În perioada 24-31 martie a.c., în Ungaria şi Slovenia se desfăşoară faza grupelor din cadrul Turneul Final al Euro 2021.
Sferturile de finală urmând a avea loc pe 31 mai, urmând ca semifinalele şi finalele să se dispute până pe data de 6 iulie a.c.

În grupa A fac parte ROMANIA, Olanda (Ţările de Jos), Germania şi ţara gazdă -Ungaria.

După primele două meciuri, tricolorii au şanse de calificare, după două rezultate pozitive.
 În prima partidă, România a terminat la egalitate (scor 1-1) cu Olanda, pentru naţionala a marcat Andrein Ciobanu (în minutul 66), în timp ce Ungaria a fost învinsă de Germania cu scorul de 3-0.

Sâmbăta seară, tricolorii mici au câştigat meciul cu ţara gazdă, Ungaria, după un meci greu, cu scorul de 2-1, pentru tricolori au înscris Mâţan (69), Paşcanu (87), iar în cealaltă partidă a grupei, Olanda şi Germania au terminat nedecis, scor 1-1.

Partida cu Germania decisivă.

Tricolorii se pot califica în sferturile de finală, sigur, dacă câştiga împotriva Germaniei, fără a depinde de rezultatul dintre Ungaria şi Olanda.
Cele două meciuri se vor juca, marţi 30 martie 2021, de la ora 19.00.
În cazul acesta, România ar acumula 7 puncte, Olanda (dacă bate Ungaria va avea 5 puncte), Germania-4 puncte.
România se poate califica şi cu o remiză în meciul împotriva nemţilor, însă trebuie să marcheze minim 2 goluri.
La 0-0 se va face un clasament în trei, s-ar face un clasament în trei, tricolorii ar putea fi eliminaţi, în cazul unei victorii a Olandei, la Budapesta, luându-se în calcul golaverajul general.
România se poate califica şi la scorul de 1-1, doar dacă Olanda bate Ungaria, cu 1-0.
Calificare şi la înfrângere.
Tricolorii au şi varianta înfrângerii (indiferent de scor) în faţa Germaniei.
Dacă România pierde cu Germania, se poate califica doar în cazul unui egal sau unei victorii a Ungariei cu Olanda.