Visul din  Cupa Romaniei s-a terminat. Petrolul Ploieşti a pierdut cu Astra Giurgiu. Rămân finalele pentru play off
Petrolul Ploieşti şi-a încheiat drumul spre careul de aşi al Cupei României, miercuri seară, în faţa unui adversar care se bate pentru play off-ul Ligii 1.
În urmă cu 1 an, lupii galbeni au fost opriţi în aceeaşi fază ,a competitiei,de o altă echipă de Liga 1, Sepsi Sf. Gheorghe (actualmente pe locul 4 în prima ligă).
Oaspeţii au învins după pauză, prin golurile marcate de: Merloi (minutul 50), Krpic (minutul 60, penalti) şi Wuthrich (minutul 80).
În primul mitan, a fost un meci echilibrat, la capitolul posesie,oaspeţii au avut majoritatea, giurgiuvenii având şi singura ocazie a reprizei, atunci când Răduţ ( minutul 36 ) a şutat pe poartă, însă Kitanov a reţinut cu siguranţă.
0-0 la pauză, după o repiza în care ambele echipe nu au forţat.
Repriza a 2 a, diferenţă de valoare.
 Astra Giurgiu avut un forehand ca la tenis, a marcat două goluri în 10 minute.
Merloi (primul său gol la Astra) a deschis scorul, în minutul 50, după o respingere” nefericită” a lui Viorel Lică, apoi Krpic (minutul 60) a majorat diferenţa pe tabela de marcaj, după ce a marcat din penalti, Silviu Pană a făcut fault la Baulure.
Din minutul 60” gazării” n-au mai avut forţa să revină.
În minutul 80 Wuthrich a închis tabela după ce a înscris cu capul peste Kitanov.
În minutul 85, albanezul” galben albaştrilor” , Vajuschi a executat slab un penalti, Lazăr a prins mingea.
Scor final 0-3, Petrolul Ploieşti urmând să continue lupta pentru play offul Ligii a 2 a, urmând după pauză din weekend, să întâlnească în deplasare pe Concordia Chiajna, partida urmând să aibă loc, probabil, joi, 11 martie, de la ora 17.00.

” Concluzia e una foarte simplă. Trebuie să uităm repede acest joc şi să ne întoarcem la ce avem noi de făcut în Liga 2, să ne concentrăm să intrăm în playoff.
Sunt un pic dezamăgit, s-a văzut o diferenţă de valoare şi de nivel. Am fost cam timoraţi, nu mi-a plăcut acest lucru.
Nu am înţeles această teamă, le-am spus că trebuie să punem probleme să nu pierdem posesia, să recuperăm mingi, dar nu am pus presiune.
Păcat că nu am dat şi noi un gol, dar Astra are forţă să câştige trofeul, sunt jucători de calitate cu salarii de 8,9, 10 mii de euro.
Poate la tv nu-ţi dai seama, dar pe teren, când te loveşti de ei, îţi dai seama ce valoare au”, a declarat Viorel Moldovan după meci.
Suporterii lupilor, show pirotehnic pe străzile din Ploieşti.
Înainte de meci, suporterii lupilor galbeni şi-au încurajat favoriţii pe străzile din Ploieşti şi cum altfel, decât prin show pirotehic plin de culoare.
Peluza Latină a început spectacolul  pe Bulevardul Castanilor, printre torţe a afişat mesajul” Noi vă luminăm drumul spre victorie!”, iar Peluza” Ilie Oana”, în zona centrală a continuat show-ul cu fumigene, afişând un alt mesaj” Aduceţi gloria la Ploieşti şi din suflet să luptaţi. Suntem alături de voi, trebuie să câştigaţi”.
Statistică:
FC Petrolul Ploieşti – Astra Giurgiu 0-3 (0-0)

Marcatori: Merloi (50), Kpric (61, pen), Wuthrich (80).

FC Petrolul: Kitanov – Olaru, Lică, Meijers, Ţicu – Lax (81 Balint), Roige (cpt) – Constantinescu (46 S. Pană), R. Moise (71 Saim Tudor), Vajushi – Buhăescu. Antrenor: Viorel Moldovan.

Astra: Lazăr – Hugo de Sousa, Raspopovic (77 Graovac), Jovanovic, Lamanje – Canadija, Boe-Khane – Merloi (62 Stahl), Răduţ (77 Wuthrich), Pahonţu (10 Balaure) – Krpic (62 Montini). Antrenor: Eugen Neagoe.

Au arbitrat: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti) – George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel) şi Andrei Constantinescu (Bucureşti).

Arbitru de rezervă: Sorin Costreie (Buftea).

Observatori: Dan Victor Berbecaru (Rm. Vâlcea) şi Dragoş Ionescu (Bucureşti)