A venit Cupa... la Ploieşti. PETROLUL PLOIEŞTI – CS Păuleşti 2–0

Miercuri seara, în faţa a peste 4 000 spectatori, AŞ PETROLUL 52 PLOIEŞTI a câştigat finală judeţeană a Cupei României (ediţia 2017 -2018) după ce a învins cu scorul de 2 – 0 pe CS Păuleşti, într-o partidă disputată pe stadionul “Ilie Oana “.

Aşa cum era de aşteptat, a fost un meci frumos, oaspeţii făcând un joc curajos şi de apreciat, reuşind să reziste 35 minute, atunci când Roland Stănescu a marcat din faţa porţii, după o centrare perfectă a lui Olaru).

În mitanul secund vizitatorii au forţat egalare, însă cu 6 minute înainte de fluierul final Nini Popescu a închis tabela, marcând după o pătrundere personală (minutul 84).

S-a terminat 2 -0 pentru lupii galbeni şi aceştia împreună cu suporterii au declanşat fiesta pe teren.

Astfel după câştigarea la pas al campionatului judeţean, “găzarii “şi-au adjudecat şi primul trofeu din istoria clubului.

Acest succes le asigura “lupilor galbeni “calificarea în fazele superioare ale Cupei României (ediţia 2017 – 2018), acolo unde vor avea parte de meciuri cu echipe net superioare decât cele judeţene.

Până atunci... Petrolul poate încheia sezonul en-fanfare, cu promovarea în Liga a 3 a, lupii având de eliminate (în dubla manşa) campioana judeţului Dâmboviţa, Dentas Tărtăşeşti, turul va fi pe 17 iunie a Răcari, iar returul după o săptămână pe “Ilie Oana “.

Petrolul: Marinică – Olaru, Prunescu, Frâncu, Velisar – Butufei – Nini Popescu (90 R. Alecsandru), Cl. Tudor (cpt) (90+2 Niţescu), Păun (69 Catană), D. Gheorghe – Stănescu (59 Vintilă). Antrenor: Octavian Grigore.

CS Păuleşti: Rădulescu – Ţugui, Neagu, Pripu (cpt), Cr. Mihai – Cârstocea (64 Pantilimonescu), Lungu – L. Dumitru, Bărăgan (81 Arnăutu), Ţânţaru – Ciobanu. Antrenor: Iulius Mărgărit.

Arbitrii: Andrei Moroiţă – Valentin Dumitru şi Sebastian Păduraru.

Observator AJF: George Negoiţescu.