Campionii, campionii. Petrolul Ploieşti a câştigat lejer şi la Măneşti Coada Izvorului.(foto si video ) Deşi Petrolul 52 Ploieşti a câştigat (matematic) Ligii A Prahova în urmă cu trei etape, lupii au dat dovadă de mare campioană câştigând ieri şi în deplasare de la Măneşti Coada Izvorului, cu scorul de 3 - 0.
“Găzarii “s-au simţit în micuţa localitate prahoveană ca “acasă “, suporterii ploieşteni care au venit la meci (în jur de 500) au fost aplaudaţi de localnici, iar fotbaliştii “amfitrionilor “la începutul meciului au format un tunel, ca în NBA aplaudându-şi adversarii.
Fără 5 titulari Marinică, Georgian Păun, Claudiu Tudor, Răzvan Catană şi Daniel Chiriţă, campionii au deschis scorul în minutul 44, atunci când Nini Popescu a executat perfect o lovituri liberă, de la 20 metri.
Al doilea gol a venit după 20 minute, de la începutul reprizei a doua, în minutul 65, Ilie Dumitrescu a şutat impecabil de la 16 metri.
În minutul 86, Michel Jipa, a închis tabela după un gol marcat cu capul, după centrarea perfectă a lui Dumitrescu.
Scor final 3 – 0, iar fiesta a început...
Astfel Petrolul 52 Ploieşti a terminat campionatul fără înfrângere (25 victorii şi 5 remize, golaveraj 125 – 11) iar miercuri va încheia legătura cu campionatul judeţean, odată cu disputarea finalei judeţene a Cupei României (ediţia 2017 -2018), întâlnind pe stadionul “Ilie Oana “, de la ora 19.30, gruparea Păuleşti.
Ultimele două jocuri din actuala stagiune, sunt cele două de baraj pe 17 şi 24 iunie, împotriva campioanei judeţului Dâmboviţa, probabil AS Dentaş Tărtăşeşti.
Suporterii lupilor din nou la înălţime.
Ploieştenii au fost însoţiţi (şi) la Coada Izvorului de mulţi suporteri, aceştia au cântat aproape tot meciul, apoi la sfârşit au scandat alături de fotbalişti “Petrolul, Petrolul “şi “Adio serie D, adio serie D “.
Au evoluat echipele:
AŞ Măneşti: D. Dumitraşcu – Lăţea (78 I. Ivan), C. Vanghele (A. Dumitraşcu), I. Anghel (cpt), Durlea – G. Dumitraşcu, M. Anghel, Ungureanu, Iordache (Simion) – M. Ivan, S. Ivan.
Antrenor: Marin Nicolae.
Petrolul: Niţache – Olaru, Frâncu, Jean Prunescu, Velisar – Butufei, Alecsandru (A. Radu) – Popescu, Vintilă (Niţescu), D. Gheorghe (Dumitrescu) – Stănescu (Michael Jipa). Antrenor: Octavian Grigore.
Au arbitrat: Mădălin Dicu – Cătălin Opopovici şi Romulus Sprânceana.
Observatorul meciului a fost Camil Oprişan.

[video width="400" height="230" mp4="/images/stories/2017/06/18885750_1882203988717299_6607341752175034368_n.mp4"][/video]