A fost stabilit programul ligii a 2 a, ediţia 2020-2021. Petrolul Ploiesti - Farul Constanţa , în prima etapă
 
Astăzi (24 august a.c.), la Casa Fotbalului, a fost stabilit, prin tragere la sorţi, programul ligii a 2 a, sezonul 2020-2021.
Petrolul Ploieşti va juca în prima etapă, pe” Ilie Oana” cu Farul Constanţa , urmând în etapa a 2 a să se deplaseze la Reşiţa, pentru confruntarea cu echipă locală, CSM.
Lupii vor întâlnii, principalele” rivale”, Universitatea Craiova (etapa 9) şi Rapid Bucureşti (etapa 11), pe teren propiul.
În etapa a 10 a vor sta.
Programul complet este următorul:

Etapa 1:

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Rapid
CSM Slatina – Dunărea Călăraşi
Fotbal Comuna Recea – FK Csikszereda
U Craiova 1948 SA – Ripensia Timişoara
CSM Reşiţa stă.
Petrolul Ploieşti – Farul Constanţa
Aerostar Bacău – Universitatea Cluj
ASU Politehnica Timişoara – CS Mioveni
SCM Gloria Buzău – Concordia Chiajna
Unirea Slobozia – Turris Oltul Turnu Măgurele
Metaloglobus Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu

Etapa 2:

Rapid – Pandurii Târgu Jiu
Turris Oltul Turnu Măgurele – Metaloglobus Bucureşti
Concordia Chiajna – Unirea Slobozia
CS Mioveni – SCM Gloria Buzău
Universitatea Cluj – ASU Politehnica Timişoara
Farul Constanţa – Aerostar Bacău
CSM Reşiţa – Petrolul Ploieşti
Ripensia Timişoara stă.
FK Csikszereda – U Craiova 1948 SA
Dunărea Călăraşi – Fotbal Comuna Recea
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina

Etapa 3:

CSM Slatina – Rapid
Fotbal Comuna Recea – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
U Craiova 1948 SA – Dunărea Călăraşi
FK Csikszereda stă.
Petrolul Ploieşti – Ripensia Timişoara
Aerostar Bacău – CSM Reşiţa
ASU Politehnica Timişoara – Farul Constanţa
SCM Gloria Buzău – Universitatea Cluj
Unirea Slobozia – CS Mioveni
Metaloglobus Bucureşti – Concordia Chiajna
Pandurii Târgu Jiu – Turris Oltul Turnu Măgurele

Etapa 4:

Rapid – Turris Oltul Turnu Măgurele
Concordia Chiajna – Pandurii Târgu Jiu
CS Mioveni – Metaloglobus Bucureşti
Universitatea Cluj – Unirea Slobozia
Farul Constanţa – SCM Gloria Buzău
CSM Reşiţa – ASU Politehnica Timişoara
Ripensia Timişoara – Aerostar Bacău
FK Csikszereda – Petrolul Ploieşti
Dunărea Călăraşi stă.
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – U Craiova 1948 SA
CSM Slatina – Fotbal Comuna Recea

Etapa 5:

Fotbal Comuna Recea – Rapid
U Craiova 1948 SA – CSM Slatina
Viitorul Pandurii Târgu Jiu stă.
Petrolul Ploieşti – Dunărea Călăraşi
Aerostar Bacău – FK Csikszereda
ASU Politehnica Timişoara – Ripensia Timişoara
SCM Gloria Buzău – CSM Reşiţa
Unirea Slobozia – Farul Constanţa
Metaloglobus Bucureşti – Universitatea Cluj
Pandurii Târgu Jiu – CS Mioveni
Turris Oltul Turnu Măgurele – Concordia Chiajna

Etapa 6:

Rapid – Concordia Chiajna
CS Mioveni – Turris Oltul Turnu Măgurele
Universitatea Cluj – Pandurii Târgu Jiu
Farul Constanţa – Metaloglobus Bucureşti
CSM Reşiţa – Unirea Slobozia
Ripensia Timişoara – SCM Gloria Buzău
FK Csikszereda – ASU Politehnica Timişoara
Dunărea Călăraşi – Aerostar Bacău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Ploieşti
CSM Slatina stă.
Fotbal Comuna Recea – U Craiova 1948 SA

Etapa 7:

U Craiova 1948 SA – Rapid
Fotbal Comuna Recea stă.
Petrolul Ploieşti – CSM Slatina
Aerostar Bacău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
ASU Politehnica Timişoara – Dunărea Călăraşi
SCM Gloria Buzău – FK Csikszereda
Unirea Slobozia – Ripensia Timişoara
Metaloglobus Bucureşti – CSM Reşiţa
Pandurii Târgu Jiu – Farul Constanţa
Turris Oltul Turnu Măgurele – Universitatea Cluj
Concordia Chiajna – CS Mioveni

Etapa 8:

Rapid – CS Mioveni
Universitatea Cluj – Concordia Chiajna
Farul Constanţa – Turris Oltul Turnu Măgurele
CSM Reşiţa – Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timişoara – Metaloglobus Bucureşti
FK Csikszereda – Unirea Slobozia
Dunărea Călăraşi – SCM Gloria Buzău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – ASU Politehnica Timişoara
CSM Slatina – Aerostar Bacău
Fotbal Comuna Recea – Petrolul Ploieşti
U Craiova 1948 SA stă.

Etapa 9:

Rapid stă.
Petrolul Ploieşti – U Craiova 1948 SA
Aerostar Bacău – Fotbal Comuna Recea
ASU Politehnica Timişoara – CSM Slatina
SCM Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Unirea Slobozia – Dunărea Călăraşi
Metaloglobus Bucureşti – FK Csikszereda
Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timişoara
Turris Oltul Turnu Măgurele – CSM Reşiţa
Concordia Chiajna – Farul Constanţa
CS Mioveni – Universitatea Cluj

Etapa 10:

Rapid – Universitatea Cluj
Farul Constanţa – CS Mioveni
CSM Reşiţa – Concordia Chiajna
Ripensia Timişoara – Turris Oltul Turnu Măgurele
FK Csikszereda – Pandurii Târgu Jiu
Dunărea Călăraşi – Metaloglobus Bucureşti
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Slobozia
CSM Slatina – SCM Gloria Buzău
Fotbal Comuna Recea – ASU Politehnica Timişoara
U Craiova 1948 SA – Aerostar Bacău
Petrolul Ploieşti stă.

Etapa 11:

Petrolul Ploieşti – Rapid
Aerostar Bacău stă.
ASU Politehnica Timişoara – U Craiova 1948 SA
SCM Gloria Buzău – Fotbal Comuna Recea
Unirea Slobozia – CSM Slatina
Metaloglobus Bucureşti – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Pandurii Târgu Jiu – Dunărea Călăraşi
Turris Oltul Turnu Măgurele – FK Csikszereda
Concordia Chiajna – Ripensia Timişoara
CS Mioveni – CSM Reşiţa
Universitatea Cluj – Farul Constanţa

Etapa 12:

Rapid – Farul Constanţa
CSM Reşiţa – Universitatea Cluj
Ripensia Timişoara – CS Mioveni
FK Csikszereda – Concordia Chiajna
Dunărea Călăraşi – Turris Oltul Turnu Măgurele
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Pandurii Târgu Jiu
CSM Slatina – Metaloglobus Bucureşti
Fotbal Comuna Recea – Unirea Slobozia
U Craiova 1948 SA – SCM Gloria Buzău
ASU Politehnica Timişoara stă.
Petrolul Ploieşti – Aerostar Bacău

Etapa 13:

Aerostar Bacău – Rapid
ASU Politehnica Timişoara – Petrolul Ploieşti
SCM Gloria Buzău stă.
Unirea Slobozia – U Craiova 1948 SA
Metaloglobus Bucureşti – Fotbal Comuna Recea
Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina
Turris Oltul Turnu Măgurele – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Concordia Chiajna – Dunărea Călăraşi
CS Mioveni – FK Csikszereda
Universitatea Cluj – Ripensia Timişoara
Farul Constanţa – CSM Reşiţa

Etapa 14:

Rapid – CSM Reşiţa
Ripensia Timişoara – Farul Constanţa
FK Csikszereda – Universitatea Cluj
Dunărea Călăraşi – CS Mioveni
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Concordia Chiajna
CSM Slatina – Turris Oltul Turnu Măgurele
Fotbal Comuna Recea – Pandurii Târgu Jiu
U Craiova 1948 SA – Metaloglobus Bucureşti
Unirea Slobozia stă.
Petrolul Ploieşti – SCM Gloria Buzău
Aerostar Bacău – ASU Politehnica Timişoara

Etapa 15:

ASU Politehnica Timişoara – Rapid
SCM Gloria Buzău – Aerostar Bacău
Unirea Slobozia – Petrolul Ploieşti
Metaloglobus Bucureşti stă.
Pandurii Târgu Jiu – U Craiova 1948 SA
Turris Oltul Turnu Măgurele – Fotbal Comuna Recea
Concordia Chiajna – CSM Slatina
CS Mioveni – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Universitatea Cluj – Dunărea Călăraşi
Farul Constanţa – FK Csikszereda
CSM Reşiţa – Ripensia Timişoara

Etapa 16:

Rapid – Ripensia Timişoara
FK Csikszereda – CSM Reşiţa
Dunărea Călăraşi – Farul Constanţa
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Universitatea Cluj
CSM Slatina – CS Mioveni
Fotbal Comuna Recea – Concordia Chiajna
U Craiova 1948 SA – Turris Oltul Turnu Măgurele
Pandurii Târgu Jiu stă.
Petrolul Ploieşti – Metaloglobus Bucureşti
Aerostar Bacău – Unirea Slobozia
ASU Politehnica Timişoara – SCM Gloria Buzău

Etapa 17:

SCM Gloria Buzău – Rapid
Unirea Slobozia – ASU Politehnica Timişoara
Metaloglobus Bucureşti – Aerostar Bacău
Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Ploieşti
Turris Oltul Turnu Măgurele stă.
Concordia Chiajna – U Craiova 1948 SA
CS Mioveni – Fotbal Comuna Recea
Universitatea Cluj – CSM Slatina
Farul Constanţa – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSM Reşiţa – Dunărea Călăraşi
Ripensia Timişoara – FK Csikszereda

Etapa 18:

Rapid – FK Csikszereda
Dunărea Călăraşi – Ripensia Timişoara
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Reşiţa
CSM Slatina – Farul Constanţa
Fotbal Comuna Recea – Universitatea Cluj
U Craiova 1948 SA – CS Mioveni
Concordia Chiajna stă.
Petrolul Ploieşti – Turris Oltul Turnu Măgurele
Aerostar Bacău – Pandurii Târgu Jiu
ASU Politehnica Timişoara – Metaloglobus Bucureşti
SCM Gloria Buzău – Unirea Slobozia

Etapa 19:

Unirea Slobozia – Rapid
Metaloglobus Bucureşti – SCM Gloria Buzău
Pandurii Târgu Jiu – ASU Politehnica Timişoara
Turris Oltul Turnu Măgurele – Aerostar Bacău
Concordia Chiajna – Petrolul Ploieşti
CS Mioveni stă.
Universitatea Cluj – U Craiova 1948 SA
Farul Constanţa – Fotbal Comuna Recea
CSM Reşiţa – CSM Slatina
Ripensia Timişoara – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
FK Csikszereda – Dunărea Călăraşi

Etapa 20:

Rapid – Dunărea Călăraşi
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FK Csikszereda
CSM Slatina – Ripensia Timişoara
Fotbal Comuna Recea – CSM Reşiţa
U Craiova 1948 SA – Farul Constanţa
Universitatea Cluj stă.
Petrolul Ploieşti – CS Mioveni
Aerostar Bacău – Concordia Chiajna
ASU Politehnica Timişoara – Turris Oltul Turnu Măgurele
SCM Gloria Buzău – Pandurii Târgu Jiu
Unirea Slobozia – Metaloglobus Bucureşti

Etapa 21:

Metaloglobus Bucureşti – Rapid
Pandurii Târgu Jiu – Unirea Slobozia
Turris Oltul Turnu Măgurele – SCM Gloria Buzău
Concordia Chiajna – ASU Politehnica Timişoara
CS Mioveni – Aerostar Bacău
Universitatea Cluj – Petrolul Ploieşti
Farul Constanţa stă.
CSM Reşiţa – U Craiova 1948 SA
Ripensia Timişoara – Fotbal Comuna Recea
FK Csikszereda – CSM Slatina
Dunărea Călăraşi – Viitorul Pandurii Târgu Jiu

 

Noul campionat de Liga 2, ediţia 2020/2021, se va desfăşura într-un mod inedit, nemaiîntâlnit până acum, aşa cum Liga2.ro a anunţat în exclusivitate din data de 13 august. Din cauza pandemiei, Federaţia Română de Fotbal a decis, în şedinţa din 18 august a Comitetului Executiv, ca noul sezon să aibă loc într-un format în care să se joace doar turul, apoi primele şase clasate să meargă într-un play-off cu tur şi retur, iar restul echipelor să fie împărţite în funcţie de locurile ocupate în două grupe de play-out. În aceastea din urmă se va juca doar turul. Campionatul ar urma să înceapă la data de 29 august, după cum a anunţat preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, deci nu se va amâna cu o săptămână.