Lupii au câştigat amicalul cu Brăila. Petrolul – Dacia Unirea Brăila 2-1.

Astăzi în Parcul municipal Vest, pe terenul sintetic din cadrul acestuia, lupii galbeni au disputat un alt meci amical, adversara fiind gruparea Dacia Unirea Brăila, din liga a 2 a.
În faţa a 500 de spectatori, partidă a fost una frumoasă.
„Gazdele „au deschis scorul în minutul 55, prin Thali Halim, un francez venit în probe, acesta şutând frumos de la circa 30 de metri.
În minutul 83, oaspeţii au restabilit egalitatea prin Neagu.
Victoria ploieştenilor a fost adusă de Michael Jipa (minutul 90+2), din penalty.

Pe teren au jucat pentru Petrolul şi Thali Halim şi Neil Hillion, cei doi fotbalişti tineri, din Franţa, au venit în probe de la Astra Giurgiu. Cei doi sunt din Paris, unde au evoluat la mai multe echipe din ligile inferioare, printre care CSB Bretigny.
Lupii vor disputa o altă partidă de verificare, tot pe terenul sintetic din Parcul municipal Vest, de la ora de la ora 15:00, împotriva formaţiei de liga a 3 a, Petrolistul Boldeşti.