Eliminaţi din Cupa României, pe nedrept. Petrolul Ploieşti – Sepsi Sf. Gheorghe 0-1

Miercuri seara, Petrolul Ploieşti a fost eliminată în sferturile Cupei României, de prim-divizionara Sepsi Sf. Gheorghe după un meci în care oaspeţii au tras de timp, iar arbitrii întâlnirii au luat decizii gresite .
Scorul final a fost 0-1, golul vizitatorilor a fost marcat de Dumiter (min.35).

Într-o atmosferă demnă de prima ligă (vezi video), în prezenţa a peste 6000 spectatori, lupii galbeni au avut curaj încă din primul minut, în minutul 14, Saim Tudor a şutat puternic din marginea careului mare, lateral dreapta, însă mingea a trecut puţin pe lângă poartă.
Pe o dominare teritorială, a venit singurul gol a partidei, în minutul 35 Cârnaţ a centrat de pe dreapta, Dumiter a scăpat din marcaj, apoi a trimis cu capul în poartă.
În a 2 a repriză, oaspeţii au” apărat” diferenţa de pe tabelă şi cu ajutorul arbitrilor care au luat decizii greşite, printre care două semnalizări de ofsaid greşite, la Saim Tudor (minutul 63) şi Deac (minutul 83), cei doi jucători ai lupilor galbeni fiind opriţi din poziţii favorabile.
Decizie incredibilă a arbitrului Iulian Călin.

În minutul 88 arbitrul din Piteşti a întrerupt meciul din cauza” scandărilor” suporterilor ploieşteni, deşi aceştia au fost” instigaţi” de fanii oaspeţilor, pe aproape toată durata partidei.
Iulian Călin a reluat meciul după 10 minute, dar l-a prelungit... (doar) 4 minute.
Ştefan Bărboianu, crede că reacţia arbitrului a fost exagerată.
Jucătorul lupilor galbeni a declarat la Digisport că reacţia arbitrului a fost exagerată.
"Dacă voia, arbitrul putea să oprească partida demult. Mai stăm două minute ca să opreşti jocul pentru ce? Ca să ne duci la vestiare să stăm 10 minute şi să ne întoarcem înapoi? Opreai meciul în minutul 50, că el ne-a zis că din minutul 50 au fost scandări... Atunci trebuia să ne duci la vestiare şi să tragi un semnal de alarmă! Aşa, laşi jocul până în minutul 88, ca să ne bagi la vestiare, să ne întoarcem şi după 4 minute hai, duceţi-vă acasă!.”
"S-a dus Cupă, păcat că am jucat cu o echipă de Liga 1, alt fotbal, echipe de calitate. În liga 2 sunt echipe care vin, se bagă pe 20 de metri, o bagă lungă şi stai să te uiţi până coboară mingea de sus, " a completat Barboianu.
Duminică, lupii continuă saltul către prima ligă.

După elimnarea nedreaptă din sferturile Cupei,” petroliştii se concentreze pe lupta din campionat, acolo unde îi despart (doar) trei puncte de zona care poate aduce promovarea.
Astfel, Petrolul Ploieşti va juca, duminică, 8 martie a.c., de la ora 15.00, pe terenul echipei Csikszereda Miercurea Ciuc, într-o partidă din etapa a 24-a a ligii a 2 a.

FC Petrolul: Lungu – Bărboianu, Răuţă, Sîrghi, Ţicu – Pierce – Saim Tudor, Marinescu (cpt) (60 Deac), Meza Colli, Roige (81 Ekollo) – Arnăutu (60 Younes). Antrenor: Constantin Enache.

Sepsi OSK: Niczuly – Celea, Bouhenna, Tincu, Fl. Ştefan – Vaşvari (cpt.) – M. Ştefănescu, Deaconu (46 Achahbar), I. Fulop, Cârnaţ (77 Diaz) – Safranko (12 Dumiter). Antrenor: Leo Grozavu.

Au arbitrat: Iulian Călin (Ştefăneşti – Argeş) – George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel – Argeş) şi Romică Bîrdeş (Piteşti – Argeş).

Arbitru de rezervă: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea).

Observatori: Bogdan Zanfirescu (Botoşani) şi Mihai Marius Andrieş (Bucureşti).