Lupii galbeni s-au calificat la pas în faza următoare a Cupei României. Petrolul 52 Ploieşti – Petrolul Băicoi 7 – 0.

[video width="400" height="230" mp4="/images/stories/2017/04/lupii-la-Boldesti-_n.mp4"][/video]

Miercuri după amiază pe stadionul „Viorel Mateianu” din Boldeşti, Petrolul 52 Ploieşti s-a calificat fără probleme în semifinalele Cupei României 2017-2018 (faza judeţeană) după ce a învins cu scorul de 7 – 0 gruparea Petrolul Băicoi.

Doar 15 minute au rezistat baicoienii, în fata ploieştenilor, “oaspeţii “având şi prima ocazie de a deschide scorul, la un şut a Ilie, respins de marinică.

Primul gol al întâlnirii a venit firesc, pe un ton de dominare a lupilor, Daniel Gheorghe a şutat puternic de la 12 metri, în minutul 17.

În minutul 36, Nini Popescu i-a păsat lui Daniel Chiriţă, iar “Chiru “a înscris un euro gol de la 20 metri, şut “bombă” sub bară.

Putea fi 2-1 la pauză, în minutul 43 Dorişor a executat o lovitură liberă de la 18 metri, însă Marinică a respins balonul de sub bară, după o superbă paradă.

În minutul 67, “găzarii “au modificat din nou tabela de marcaj, prin Vintila care a primit o pasă bună de la Nini Popescu.

După un minut (’68), Nini Popescu a majorat diferenţa, după o pasă a lui... Vintila.

Nini Popescu a reuşit dubla în minutul 76, după o pasă a lui Nitescu.

6-0 s-a făcut în minutul 83, prin golul marcat de Vintila, acelaşi jucător a reuşit hatrick-ul în minutul 89, încheind tabela la un sec...7 – 0.

Nini Popescu... aniversatul zilei.

Mijlocaşul lupilor galbeni, a împlinit miercuri vârsta de 23 ani, acesta făcându-şi cadou 2 goluri, iar suporterii “galben-albaştrilor “i-au cântat “La mulţi ani “atât pe perioada meciului cât şi după fluierul final.

Pentru lupii galbeni urmează o deplasare la Cornu (sâmbăta, începând cu ora 11.00) şi aşteaptă să-şi afle adversara din semifinalele Cupei României (faza judeţeană).

Peste 1 000 suporteri ai lupilor la Boldeşti.

Ca de fiecare dată, lupii galbeni au avut parte de susţinerea suporterilor, în fiecare deplasare.

Chiar dacă meciul cu Petrolul Băicoi s-a disputat într-o zi de miercuri, la Boldeşti au fost prezenţi peste 1 000 de suporteri ai “galben-albaştrilor “, aceştia au cântat aproape toate cele 90 minute, apoi s-au bucurat alături de echipă, minute-n şir.

Echipele:

Petrolul 52 Ploieşti: Marinică – Catană, Frâncu, Prunescu, Velisar – Cl. Tudor – N. Popescu, Păun (I. Dumitrescu), Chiriţă (Butufei), D. Gheorghe (Niţescu) – Stănescu (Vintilă).

Petrolul Băicoi: Lixandru – Georgescu, Costache, Duca, Militaru (Mocanu) – Rusu – Dorişor (Condrea), Ştefan (A. Gheorghe), Zăinescu (A. Zamfir), Dudulescu – Ilie. Antrenor: Bobi Codreanu.

Arbitrii: Ionuţ Neagu (Poienarii Apostoli) – Cristinel Damian (Slănic) şi Dragoş Pantilie (Câmpina).