Naţionala Romaniei (Under 21)  a învins Ucraina, la scor de neprezentare. Romania-Ucraina 3-0
Joi seara, la Ploieşti naţionala U21 de fotbal a României a învins clar naţională similară a Ucrainei, scor 3-0, într-o partidă contând pentru preliminariile Campionatului European 2021. Golurile tricolorilor au fost marcate de Olimpiu Moruţan şi Adrian Petre (dubla).
 Antrenorul tricolorilor, a început cu o formulă ofensiva, în sistemul 4-3-3, însă prima repriză nu a adus mari ocazii la poarta” oaspeţilor”.
George Ganea şi Denis Drăguş au avut cele mai importante ocazii ale primului mitan.
După pauză, tricolorii au jucat mult mai bine, reuşind să marcheze de trei ori.
În minutul 75, Robert Boboc a reuşit o centrare de pe flancul drept, iar Morutan a deviat în poartă.
După 5 minute, Adrian Petre a dus scorul la 2-0, după ce a marcat dintr-o lovitură de cap, la o centrare a lui Mihăilă.
Scorul final a fost stabilit de acelaşi, Adrian Petre în prelungirile meciului (min.90+4), după o greşeală în apărarea ucrainenilor
” Mă bucur pentru România. Aveam mari emoţii pentru acest meci că poate nu vom reuşi să îi ridicăm pe băieţi la un nivel ridicat de concentrare. Nu le pot transmite decât felicitări. Pentru mulţi era vorba şi de acel moment care a avut loc cu un an în urmă. Am fost un grup unit, aici s-a făcut diferenţa”, a declarat selecţionerul Mirel Rădoi, la Pro X.
O victorie clară, în fata campioanei mondiale en-title, la Under 21.