Înfrângere  la scor de neprezentare. PETROLUL PLOIESTI-UTA 0-3

Luni seară, pe stadionul „Ilie Oana „Petrolul Ploieşti a pierdut derby-ul cu UŢA, la un scor de neprezentare.
Lupii galbeni au început bine meciul, însă „oaspeţii „au deschis scorul în minutul 35, atunci când Marinescu a făcut henţ în careu.
Ciprian Rus a înscris lejer din penalti.
În mitanul secund, „găzarii „s-au jucat cu ocaziile, însă arădeni au mai înscris de două ori.
În minutul 50, Ianis Stoica a şutat tare din afara careului, mingea a şters bara, în minutul 60, Ţicu a centrat perfect de pe stânga, Arnăutu a trimis mingea din lovitura de cap, din câţiva metri, însă în portarul advers.
Putea fi 1-1, în minutul 84, Barbaoianu a prins o „torpilă „din afara careului, însă Iacob a avut un reflex uluitor şi a respins mingea în corner, după un minut (85), aceelasi Arnautu a avut şansa egalii situaţiei pe tabela de marcaj, însă mingeaas şutată de atacantul ploieştenilor, fiind respinsă de sub bară, de Iacob.
UTA nu a iertat pe contraatac.
Arădenii au mai marcat două goluri, pe contraatac.
În minutul 90, Buhacianu a recuperat o minge în propia jumătate de teren, a făcut o cursă de 60 metri, a scăpat de Ticu şi a înscris cu „sânge rece „pe lângă Raul Avram.
Ultimul gol a fost marcat de Lorenzi, în minutul 90 +4.
Petrolul Ploieşti: R. Avram - Bărboianu, Walace, Sîrghi, Ţicu - Meza Colli (M. Bratu 58'), Cioinac - Al. Munteanu (Arnăutu 55'), Laur. Marinescu (cpt.), Ştefănescu (Al. Zaharia 70') - I. Stoica
Antrenor: Flavius Stoican
UTA Arad: Fl. Iacob - Tomozei, Melinte, Fl. Ilie, Bg. Stancu - Lorenzi, Hrezdac – Oroian, (Dăm. Isac 61'), Buhăcianu, Bustea (Oct. Ursu 67') - Cip. Rus (cpt.)(Cr. Puşcaş 86')
Antrenor: Laszlo Balint.