A fost stabilit programul noului sezon in Liga a 2 a. Petrolul joaca la Metaloglobus in prima etapa

Sediul Federaţiei Română de Fotbal a găzduit miercuri, 17 iulie, tragerea la sorţi în urma căreia s-a stabilit calendarul competiţional al ediţiei 2019-2020 a Ligii 2 Casa Pariurilor.

Noul sezon începe pe 3 august 2019 şi se încheie pe 30 mai 2020

 

Noul sezon al Ligii 2 începe pe 3 august 2019 şi se încheie pe 30 mai 2020, exact ca ediţia trecută, făcând excepţie de ani. Prima parte a sezonului, care are loc în acest an, 2019, se desfăşoară până pe 7 decembrie, atunci când are loc etapa a 21-a, adică a doua a returului. În acest interval sunt programate şi două etape intermediare, pe 16 octombrie (etapa 12) şi 13 noiembrie (etapa 17). Partea a doua a sezonului debutează pe 22 februarie 2020, cu etapa a 22-a, şi se încheie în jurul datei de 30 mai 2020, odată cu disputarea etapei a 38-a. În această perioadă sunt programate tot două intermediare, pe 8 aprilie (etapa 29) şi 13 mai (etapa 35).

TURUL CAMPIONATULUI

Etapa 1 - 03 august 2019

Rapid Bucureşti - SSC Farul Constanţa
Concordia Chiajna - Daco-Getica Bucureşti
Turris-Oltul Turnu Măgurele - Pandurii Târgu Jiu
ASU Politehnica Timişoara - CS Mioveni
CSM Reşiţa - Universitatea Cluj
Luceafărul Oradea - Sportul Snagov
FC Argeş - Ripensia Timişoara
SCM Gloria Buzău - FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Metaloglobus Bucureşti - Petrolul Ploieşti
UTA Arad - Dunărea Călăraşi

Etapa a 2-a - 10 august 2019

SSC Farul Constanţa - Dunărea Călăraşi
Petrolul Ploieşti - UTA Arad
FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Metaloglobus Bucureşti
Ripensia Timişoara - SCM Gloria Buzău
Sportul Snagov - FC Argeş
Universitatea Cluj - Luceafărul Oradea
CS Mioveni - CSM Reşiţa
Pandurii Târgu Jiu - ASU Politehnica Timişoara
Daco-Getica Bucureşti - Turris-Oltul Turnu Măgurele
Rapid Bucureşti - Concordia Chiajna

Etapa a 3-a - 17 august 2019

Concordia Chiajna - SSC Farul Constanţa
Turris-Oltul Turnu Măgurele - Rapid Bucureşti
ASU Politehnica Timişoara - Daco-Getica Bucureşti
CSM Reşiţa - Pandurii Târgu Jiu
Luceafărul Oradea - CS Mioveni
FC Argeş - Universitatea Cluj
SCM Gloria Buzău - Sportul Snagov
Metaloglobus Bucureşti - Ripensia Timişoara
UTA Arad - FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Dunărea Călăraşi - Petrolul Ploieşti

Etapa a 4-a - 24 august 2019

SSC Farul Constanţa - Petrolul Ploieşti
FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Dunărea Călăraşi
Ripensia Timişoara - UTA Arad
Sportul Snagov - Metaloglobus Bucureşti
Universitatea Cluj - SCM Gloria Buzău
CS Mioveni - FC Argeş
Pandurii Târgu Jiu - Luceafărul Oradea
Daco-Getica Bucureşti - CSM Reşiţa
Rapid Bucureşti - ASU Politehnica Timişoara
Concordia Chiajna - Turris-Oltul Turnu Măgurele

Etapa a 5-a - 31 august 2019

Turris-Oltul Turnu Măgurele - SSC Farul Constanţa
ASU Politehnica Timişoara - Concordia Chiajna
CSM Reşiţa - Rapid Bucureşti
Luceafărul Oradea - Daco-Getica Bucureşti
FC Argeş - Pandurii Târgu Jiu
SCM Gloria Buzău - CS Mioveni
Metaloglobus Bucureşti - Universitatea Cluj
UTA Arad - Sportul Snagov
Dunărea Călăraşi - Ripensia Timişoara
Petrolul Ploieşti - FK Csikszereda Miercurea Ciuc

Etapa a 6-a - 07 septembrie 2019

SSC Farul Constanţa - FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Ripensia Timişoara - Petrolul Ploieşti
Sportul Snagov - Dunărea Călăraşi
Universitatea Cluj - UTA Arad
CS Mioveni - Metaloglobus Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu - SCM Gloria Buzău
Daco-Getica Bucureşti - FC Argeş
Rapid Bucureşti - Luceafărul Oradea
Concordia Chiajna - CSM Reşiţa
Turris-Oltul Turnu Măgurele - ASU Politehnica Timişoara

Etapa a 7-a - 14 septembrie 2019

ASU Politehnica Timişoara - SSC Farul Constanţa
CSM Reşiţa - Turris-Oltul Turnu Măgurele
Luceafărul Oradea - Concordia Chiajna
FC Argeş - Rapid Bucureşti
SCM Gloria Buzău - Daco-Getica Bucureşti
Metaloglobus Bucureşti - Pandurii Târgu Jiu
UTA Arad - CS Mioveni     
Dunărea Călăraşi - Universitatea Cluj     
Petrolul Ploieşti - Sportul Snagov     
FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Ripensia Timişoara

Etapa a 8-a - 21 septembrie 2019

SSC Farul Constanţa - Ripensia Timişoara
Sportul Snagov - FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Universitatea Cluj - Petrolul Ploieşti
CS Mioveni - Dunărea Călăraşi
Pandurii Târgu Jiu - UTA Arad
Daco-Getica Bucureşti - Metaloglobus Bucureşti
Rapid Bucureşti - SCM Gloria Buzău
Concordia Chiajna - FC Argeş
Turris-Oltul Turnu Măgurele - Luceafărul Oradea
ASU Politehnica Timişoara - CSM Reşiţa

Etapa a 9-a - 28 septembrie 2019

CSM Reşiţa - SSC Farul Constanţa
Luceafărul Oradea - ASU Politehnica Timişoara
FC Argeş - Turris-Oltul Turnu Măgurele
SCM Gloria Buzău - Concordia Chiajna
Metaloglobus Bucureşti - Rapid Bucureşti
UTA Arad - Daco-Getica Bucureşti
Dunărea Călăraşi - Pandurii Târgu Jiu
Petrolul Ploieşti - CS Mioveni
FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Universitatea Cluj
Ripensia Timişoara - Sportul Snagov

Etapa a 10-a - 05 octombrie 2019

SSC Farul Constanţa - Sportul Snagov
Universitatea Cluj - Ripensia Timişoara
CS Mioveni - FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Pandurii Târgu Jiu - Petrolul Ploieşti
Daco-Getica Bucureşti - Dunărea Călăraşi
Rapid Bucureşti - UTA Arad
Concordia Chiajna - Metaloglobus Bucureşti
Turris-Oltul Turnu Măgurele - SCM Gloria Buzău
ASU Politehnica Timişoara - FC Argeş
CSM Reşiţa - Luceafărul Oradea

Etapa a 11-a - 12 octombrie 2019

Luceafărul Oradea - SSC Farul Constanţa
FC Argeş - CSM Reşiţa
SCM Gloria Buzău - ASU Politehnica Timişoara
Metaloglobus Bucureşti - Turris-Oltul Turnu Măgurele
UTA Arad - Concordia Chiajna
Dunărea Călăraşi - Rapid Bucureşti
Petrolul Ploieşti - Daco-Getica Bucureşti
FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timişoara - CS Mioveni
Sportul Snagov - Universitatea Cluj

Etapa a 12-a - 16 octombrie 2019 (intermediară)

SSC Farul Constanţa - Universitatea Cluj
CS Mioveni - Sportul Snagov
Pandurii Târgu Jiu - Ripensia Timişoara
Daco-Getica Bucureşti - FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Rapid Bucureşti - Petrolul Ploieşti
Concordia Chiajna - Dunărea Călăraşi
Turris-Oltul Turnu Măgurele - UTA Arad
ASU Politehnica Timişoara - Metaloglobus Bucureşti
CSM Reşiţa - SCM Gloria Buzău
Luceafărul Oradea - FC Argeş

Etapa a 13-a - 19 octombrie 2019

FC Argeş - SSC Farul Constanţa
SCM Gloria Buzău - Luceafărul Oradea
Metaloglobus Bucureşti - CSM Reşiţa
UTA Arad - ASU Politehnica Timişoara
Dunărea Călăraşi - Turris-Oltul Turnu Măgurele
Petrolul Ploieşti - Concordia Chiajna
FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Rapid Bucureşti
Ripensia Timişoara - Daco-Getica Bucureşti
Sportul Snagov - Pandurii Târgu Jiu
Universitatea Cluj - CS Mioveni

Etapa a 14-a - 26 octombrie 2019

SSC Farul Constanţa - CS Mioveni
Pandurii Târgu Jiu - Universitatea Cluj
Daco-Getica Bucureşti - Sportul Snagov
Rapid Bucureşti - Ripensia Timişoara
Concordia Chiajna - FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Turris-Oltul Turnu Măgurele - Petrolul Ploieşti
ASU Politehnica Timişoara - Dunărea Călăraşi
CSM Reşiţa - UTA Arad
Luceafărul Oradea - Metaloglobus Bucureşti
FC Argeş - SCM Gloria Buzău

Etapa a 15-a - 02 noiembrie 2019

SCM Gloria Buzău - SSC Farul Constanţa
Metaloglobus Bucureşti - FC Argeş
UTA Arad - Luceafărul Oradea
Dunărea Călăraşi - CSM Reşiţa
Petrolul Ploieşti - ASU Politehnica Timişoara
FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Turris-Oltul Turnu Măgurele
Ripensia Timişoara - Concordia Chiajna
Sportul Snagov - Rapid Bucureşti
Universitatea Cluj - Daco-Getica Bucureşti
CS Mioveni - Pandurii Târgu Jiu

Etapa a 16-a - 09 noiembrie 2019

SSC Farul Constanţa - Pandurii Târgu Jiu
Daco-Getica Bucureşti - CS Mioveni
Rapid Bucureşti - Universitatea Cluj
Concordia Chiajna - Sportul Snagov
Turris-Oltul Turnu Măgurele - Ripensia Timişoara
ASU Politehnica Timişoara - FK Csikszereda Miercurea Ciuc
CSM Reşiţa - Petrolul Ploieşti
Luceafărul Oradea - Dunărea Călăraşi
FC Argeş - UTA Arad
SCM Gloria Buzău - Metaloglobus Bucureşti

Etapa a 17-a - 13 noiembrie 2019 (intermediară)

Metaloglobus Bucureşti - SSC Farul Constanţa
UTA Arad - SCM Gloria Buzău
Dunărea Călăraşi - FC Argeş
Petrolul Ploieşti - Luceafărul Oradea
FK Csikszereda Miercurea Ciuc - CSM Reşiţa
Ripensia Timişoara - ASU Politehnica Timişoara
Sportul Snagov - Turris-Oltul Turnu Măgurele
Universitatea Cluj - Concordia Chiajna
CS Mioveni - Rapid Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu - Daco-Getica Bucureşti

Etapa a 18-a - 16 noiembrie 2019

SSC Farul Constanţa - Daco-Getica Bucureşti
Rapid Bucureşti - Pandurii Târgu Jiu
Concordia Chiajna - CS Mioveni
Turris-Oltul Turnu Măgurele - Universitatea Cluj
ASU Politehnica Timişoara - Sportul Snagov
CSM Reşiţa - Ripensia Timişoara
Luceafărul Oradea - FK Csikszereda Miercurea Ciuc
FC Argeş - Petrolul Ploieşti
SCM Gloria Buzău - Dunărea Călăraşi
Metaloglobus Bucureşti - UTA Arad

Etapa a 19-a - 23 noiembrie 2019

UTA Arad - SSC Farul Constanţa
Dunărea Călăraşi - Metaloglobus Bucureşti
Petrolul Ploieşti - SCM Gloria Buzău
FK Csikszereda Miercurea Ciuc - FC Argeş
Ripensia Timişoara - Luceafărul Oradea
Sportul Snagov - CSM Reşiţa
Universitatea Cluj - ASU Politehnica Timişoara
CS Mioveni - Turris-Oltul Turnu Măgurele
Pandurii Târgu Jiu - Concordia Chiajna
Daco-Getica Bucureşti - Rapid Bucureşti

RETURUL CAMPIONATULUI

Etapa a 20-a - 30 noiembrie 2019
Etapa a 21-a - 07 decembrie 2019
Etapa a 22-a - 22 februarie 2020
Etapa a 23-a - 29 februarie 2020
Etapa a 24-a - 07 martie 2020
Etapa a 25-a - 14 martie 2020
Etapa a 26-a - 21 martie 2020
Etapa a 27-a - 29 martie 2020
Etapa a 28-a - 04 aprilie 2020
Etapa a 29-a - 08 aprilie 2020 (intermediară)
Etapa a 30-a - 11 aprilie 2020
Etapa a 31-a - 17 aprilie 2020
Etapa a 32-a - 25 aprilie 2020
Etapa a 33-a - 02 mai 2020
Etapa a 34-a - 09 mai 2020
Etapa a 35-a - 13 mai 2020 (intermediară)
Etapa a 36-a - 16 mai 2020
Etapa a 37-a - 23 mai 2020
Etapa a 38-a - 30 mai 2020