Victorie lejeră în disputa “petroliştilor”. Petrolul Ploieşti – Petrolul Băicoi 5 – 0.(foto si video )

Sâmbătă pe stadionul “Ilie Oană,”, lupii galbeni şi-au păstrat tradiţie de “acasă” şi a învins categoric Petrolul Băicoi, cu scorul de 5-0, prin golurile lui: Roberto Alecsandru (minutul 9), Nini Popescu (minutul 16), Ilie Dumitrescu (minutul 18), Georgian Păun (minutul 31) şi Jean Prunescu (minutul 69).

Ploieştenii au avut o misiune uşoară din minutul 2, portarul oaspeţilor (Valentin Costache) fiind eliminate după un fault, la Ilie Dumitrescu).

După eliminarea portarului, jocul a decurs numai spre poarta oaspeţilor, primul care a deschis “balul “a fost fundaşul central, ROBERTO ALECSANDRU (minutul 9), apoi până la pauză au mai înscris: NINI POPESCU (minutul 16), ILIE DUMITRESCU (minutul 18) şi Georgian PĂUN (minutul 31), scorul pauzei fiind 4-0, pentru amfitrioni.

În mitanul secund “lupii “n-au mai forţat şi au mai marcat prin Jean PRUNESCU (minutul 69).

După victoria de sâmbătă, Petrolul Ploieşti a rămas lider în clasamentul primului eşalon fotbalistic  prahovean, având o diferenţă de 4 puncte în fata contracandidatei la promovare CS Blejoi, aceştia fiind învinşi “surprinzător “cu scorul de 3-1 în deplasarea de la Banesti-Urleta.

Etapa viitoare, la Urlaţi.

Petrolul va juca săptămâna viitoare la Urlaţi şi privind situaţia din clasament, lupii pot să mai acumuleze 3 puncte în clasament şi să continue “drumul promovării “.

Petrolul 52: Marinică – Catană, Prunescu, R. Alecsandru, Velisar – Butufei (65 Olaru) – Ilie Dumitrescu, Cl. Tudor (cpt), Păun (60 Niţescu), N. Popescu (71 Al. Radu) – Stănescu (51 Vintilă). Antrenor: Octavian Grigore.

Petrolul Băicoi: V. Costache – G. Georgescu, Al. Zamfir, Duca, Mocanu (29 Militaru) – Zăinescu (4 Lixandru), Rusu (cpt) – Al. Gheorghe, Dorişor (71 Al. Ştefan), Dudulescu (82 Călită) – Ad. Ilie. Antrenor: Bobi Codreanu.

Tribuna a 2 a populată.

La partida dintre Petrolul 52 Ploieşti şi Petrolul Băicoi, au asistat peste 2 600 spectatori, cea mai mare prezenţă fiind la Tribună a 2 a, aceasta fiind aproape plină.

Deşi a fost populată, faţă de meciul anterior, de “acasă”, suporterii din T 2 nu au mai scandat sau susţinut echipă (decât în câteva rânduri), nefiind la fel de vocali că până acum.

Contrasens-2 ani.

Deşi puţină lume ştie despre grupul Contrasens, o grupare de suporteri din Peluză a 1 a, aceştia au împlinit sâmbăta 2 ani de existenţă.

Pentru a sărbătorii aşa cum se cuvine, Contrasens a realizat o coregrafie, pe jumătatea peluzei 1, având un mesaj “Ne-am îmbrăcat frumos, doar e aniversare. Noi trei să ştiţi nu suntem toţi, mai sunt şi după gard prezenţi, în număr mare “.

După partida,” Contrasensul “a sărbătorit la Pomul Verde prin cântece, scandări şi râuri de bere.

Pe această cale le dorim şi noi “LA MULŢI ŞI FRUMOŞI ANI, ALĂTURI DE PETROLUL “.

Stewardul şi legile...

După meci la T 2 aavut loc  un incident care era să degenereze .

După terminarea partidei, atunci când pe marginea terenului au ajuns 2 copii, iar şeful stewarzilor probabil supărat şi stresat că trebuia să asigure paza, a ţipat la părinţii copiilor să-i ia pe aceştia după gard, fiindu-i cerută o explicaţie logică din partea mai multor suporteri, acesta a spus “Nu ne dă voie Jandarmeria şi strica gazonul “...

Bine-nţeles domnul care asigura paza probabil nu a ştiut că s-a terminat meciul, că acei copii nu aveau materiale pirotehnice la ei, nu aveau de gând să meargă pe gazon sau să instige la violenţă, vrând doar să fie mai aproape de jucătorii echipei Petrolul Ploieşti.

Domnul acela probabil nu ştie că doar clubul organizator hotărăşte cine intra pe teren după meci, Jandarmeria intervenind doar la solicitarea organizatorului şi la incidente violenta, nu atunci când doi copii vor să-şi salute favoriţii...