Egal in primul amical al verii .Petrolul Ploiesti-Chindia Targoviste 0 - 0
La nici o săptămână de la startul antrenamentelor, Petrolul a susţinut, deja, primul joc-test în noua formulă. Iar „lupii” s-au descurcat cu brio, terminând la egalitate, 0-0, cu Chindia Târgovişte, formaţie ce se pregăteşte ca, peste două săptămâni, să debuteze în primul eşalon.

Cum elevii lui Viorel Moldovan au parcurs, deja, o parte importantă a pregătirii de vară, având, astfel, un avantaj important din acest punct de vedere, Chindia a fost formaţia care a controlat primele 45 de minute ale întâlnirii disputată pe stadionul „Metrom” din Braşov. Novac (9), Liviu Mihai (18) şi Yamego (18, 44) au avut ocaziile mari ale primei reprize, dar Cezar Lungu a „închis” efectiv poarta, cu câteva intervenţii salvatoare.

La reluare, Stoican a schimbat liniile şi nu s-a ferit să le dea minute bune jucătorilor tineri din lot, Alex Radu, Manolache, Constantinescu, Enache, Stoica şi Rus intrând imediat după pauză, urmaţi, pe parcursul reprizei secunde, de Bucur şi Simionescu. Iar juniorii au rezistat bine în faţa unei echipe care n-a apelat decât la două schimbări în tot meciul, Chindia nefiind deloc periculoasă în partea a doua.

S-a terminat, astfel, 0-0, un debut promiţător pentru elevii lui Stoican, ţinând cont de lipsa firească a omogenităţii şi de faptul că ne aflăm doar la începutul pregătirilor. Pentru ploieşteni urmează încă o săptămână la Poiana Braşov şi alte două testuri, cu formaţia de juniori ACS Kids Tâmpa Braşov (luni, ora 18.00) şi cu SR Braşov (joi, 4 iulie, ora 18.00, stadion „Tineretului”).

FC Petrolul (repriza I): Lungu – Bărboianu, Walace, Cioinac, Ţicu -Mihăescu – Saim Tudor, Bratu, Marinescu (cpt), Ştefănescu – Arnăutu..

FC Petrolul (repriza a II-a): Al. Radu – Rus (63 Bucur), Cioinac, Manolache, Ţicu – Constantinescu, Enache, Mihăescu , Zaharia – Stoica, Nica (71 Simionescu). Antrenor: Flavius Stoican