Suntem mândri de voi. România a părăsit Euro 2019 cu capul sus

Bologna, 27 iunie 2019, temperatură 40 grade C, semifinală Euro 2019-Under 21.
În tribunele arenei din Italia , 15 000 de români şi în teren 11 "gladiatori ".
Germania (campioana europeană Under 21 en-title) vs România (surpriza plăcută a turneului).

Meciul a început "sufocant " pentru ambele echipe, însă primele minute au fost echilibrate, după 15 minute "tricolorii " dominând la capitolul posesie.
În minutul 20, nemţii au deschis scorul, pe un contratac fulger, Manea l-a scăpat pe Amiri, cel din urmă a marcat dintr-un şut plasat, pe jos.
Golll România.
În minutul 25, Ianis Hagi a fost faultat în careu de Baumgartl, arbitrul central a verificat faza prin sistemul VAR şi... penalti.
George Puşcaş a executat puternic şi plasat, portarul Nubel atinge mingea, însă aceasta a  intrat în poartă. 1-1.
După golul egalizator, "tricolorii " au controlat ostilitatiile de pe teren, nemţii fiind prinşi în corzi, la fiecare atac al românilor.
2-1 pentru România.
Cu un minut până la pauză ('44), Ianis Hagi i-a păsat lui Andrei Ivan, acesta a centrat magistral în careu, iar George Puşcaş s-a înălţat peste 2 fundaşi germani şi a înscris cu capul, lăsându-l pe Nubel spectator.
Minutul 45 + 4... ocazie rarisma.
Ianis Hagi a centrat ca la play station, George Puşcaş a "zburat" peste un fundaş neamţ, a trimis cu capul pe poartă, însă portarul german a avut un reflex uluitor şi a respins în corner.
Ce ratare...
Mitanul secund, cu ghionion.
În minutul 51, Germania a egalat dintr-un penalti controversat, Waldschmidt a egalat de la 11 metri, deşi Ionuţ Radu a fost foarte aproape de a apăra, mingea trecând pe puţin de mâna lui.
Final de coşmar.
Zeiţa Fortuna de la meciul cu Anglia, s-a întors împotriva României.
În minutul 90, Waldschmidt a marcat din lovitură liberă, cu un şut de la 20 metri, mingea trecând prin "zid".
În minutul 90+4, Amiri a închis tabela de marcaj, cu un şut excelent, din lovitură liberă de la 18 metri. Înainte de execuţie, Pascanu l-a tras de tricou pe Nmecha şi a văzut al 2 lea cartonaş galben, implicit pe cel roşu.
Scor final 4-2 pentru Germania, însă a fost o înfrângere cu final fericit.
Tricolorii fiind aplaudaţi la scenă deschisă pentru efortul depus şi dăruire.
Mai mult..."junii" merită aprecierea întregii ţări, pentru rezultatele remarcabile din acest turneu final, aceştia s-au bătut de la egal la egal, cu Anglia, Croaţia, Franţa şi Germania, reuşind să " umilească " Croaţia şi Anglia, lăsând "indirect " acasă, una din gazdele turneului, Italia.
România termină Euro cu fruntea sus, cu un golaveraj pozitiv (10-7), locul 1 în grupă, 2 victorii, 1 egal şi o înfrângere.
Locul 4 la Euro 2019-Under 21.
În cealata semifinală, Spania a învins Franţa cu scorul de 4-1, astfel România clasându-se pe locul 3, datorită rezultatului din meciul cu Germania.
România: Radu (cpt.) - C. Manea, Paşcanu, Nedelcearu, F. Ştefan - T. Băluţă, Cicâldău (Ciobanu 69) - D. Man, I. Hagi, A. Ivan (Fl. Coman 55) - G. Puşcaş (A. Petre 88)
Rezerve: Căbuz, A. Vlad - R. Boboc, R. Grigore, V. Dragomir, V. Ghiţă, Nedelcu, A. Rus, Olaru
Antrenor: Mirel Rădoi

Germania: Nubel - Klostermann, Tah (cpt.), Baumgartl, Mittelstädt - Max Eggestein (Maier 89) - Neuhaus (Nmecha 79), Dahoud (Koch 90+4), Öztunali - Waldschimdt, Amiri
Rezerve: Müller, Schubert - M. Richter, Johannes Eggestein, Anton, Serdar, Uduokhai, Koch, Löwen
Antrenor: Ştefan Kuntz

Declaraţii:

"Felicitări din toată inima pentru ei, pentru toţi, ne-au scos în stradă, ne dau speranţe în continuare şi au tot viitorul în faţă, sperăm ca ei să-şi construiască o carieră frumoasă şi binenţeles la echipele naţionale să joace pentru România în continuare la nivel înalt. Din păcate, în repriza a doua puteam mai mult, dar asta e. Trebuie să îi felicităm, să le dăm curaj, nu uitaţi că sunt băieţi tineri şi au nevoie de încredere să facă performanţă la nivelul cel mai mare. Noi, care am trăit genul ăsta de meciuri, ştii totdeauna că trebuie să câştigi, ai atâtea gânduri. E important că ei au făcut ceva foarte bun, învaţă din lucrul ăsta, văd ce înseamnă nivelul înalt, performanţa. Sunt mult mai buni şi mult mai valoroşi decât înainte. Bravo lor. Am fost aproape de finală, ne-am bătut cu Germania de la egal la egal"- Gică Hagi (TVR).

"Pur şi simplu am dat tot ce am avut mai bun. Vreau să mulţumesc tuturor care au fost azi la stadion, colegi, antrenori, a fost ceva incredibil. Am dat tot ce am avut mai bun, tot ce ne-a stat în cale am crezut că putem elimina. Astăzi, probabil Germania a fost mai bună în ultimele minute şi trebuie să fim mândri. Astăzi am jucat acasă, am făcut mândri milioane de români. Diaspora s-a uitat la noi, toată lumea.

Ca atacant trebui să-mi fac treaba, să-mi ajut echipa. N-am nimic de reproşat nimănui, toată lumea a dat tot ce a avut mai bun. Nu pot decât să fiu mândru şi să plâng de bucurie, că de tristeţe n-am de ce" - George Puşcaş (TVR)

"Mulţumim pentru felicitări. Nu am regrete, eu cred că meciul s-a decis simplu, cu două momente decisive. Spre finalul primei reprize, când portarul a salvat acel cap al lui Puşcaş, puteam intra cu 3-1 şi ar fi fost mult mai uşor de gestionat repriza a doua. Şi acel moment nefericit de la penalty. Dacă nu ar fi intervenit acel moment, jocul ar fi decurs aşa cum am plănuit.

Rămân cu amintirea că am antrenat una dintre primele patru echipa din Europa, am strâns zeci de mii de oameni la stadion, milioane în faţa televizoarelor. Am văzut că din punct de vedere fizic trebuie să ne ridicăm la nivelul celor din străninătate. Trebuie să ne facă mândri această performanţă şi mergem la Jocurile Olimpice. Cred că după această poveste ar trebui să învăţăm ce am învăţat şi acum 20 de ani - nu ni se va da absolut nimic gratis, va trebuie să câştigăm respectul celor din străinătate pentru a obţine ceva" -Mirel Radoi (TVR).

"Rămâne dezamăgirea că nu am reuşit mai mult. Am ajuns până aici, dar nu voiam să ne mulţumim cu puţin. Voiam să jucăm o finală şi am fi meritat să o jucăm. Am fost foarte aproape la penalty. O să îmi rămână mult timp în minte acea fază. Poate aşa a fost scris. Trebuie să ţinem capul sus. Sincer, la lovitură liberă şi cartonaşul roşu al lui Paşcanu am simţit că am cedat psihic.

Nu suntem mici, chiar suntem foarte mari! Posibil de asta nu ne voiau în finală. În prima repriză noi am făcut jocul, puteam să facem 3-1 într-un anumit punct. Plecăm cu un gust foarte dulce pentru că am dus echipa în topul Europei, dar şi cu un gust amar pentru că nu am făcut acel pas spre finală. Sunt mândru să fiu căpitanul acestei echipe, sunt mândru să fac aparte din acest grup. Când îi vezi atât de încărcaţi nu ai cum să dai înapoi!"-Ionut Radu (FRF TV).
"Vreau să felicit o ţară întreagă pentru că au fost alături de noi. Nu ştiu dacă a fost oboseala, fizic stăteam la fel. E puţină dezamăgire, am fost aproape de prima finală, dar suntem tineri, nu avem de ce să fim supăraţi. Lucrul pozitiv este că avem foame de trofee, de turnee finale, de rezultate. Asta e cel mai pozitiv lucru pe care putem să-l luăm după acest turneu.
A fost ceva unic să câştigi cea mai grea grupa de la EURO, apoi să le ţii piept tuturor adversarelor, să le conduci, să domini meciul. A fost un sentiment unic. Le mulţumim suporterilor că au fost lângă noi. Vă garantez un singur lucru: Această generaţie are foame de rezultate şi de trofee"-Ianis Hagi (TVR)

"Pentru noi, sunteţi campioni "
Imediat după sfârşitul partidei, suporterii români au chemat jucătorii şi au scandat” Suntem mândri de voi. Pentru noi sunteţi campioni”

Presa străină cuvinte de laudă pentru echipa naţională a României, după meciul cu Germania.

Două dintre cele mai importante publicaţii din Europa laudă echipa naţională după eliminarea de la Euro 2019-Under 21, astfel:

" Germania se califică în finală după ce a doborât o echipă încăpăţânată! Mini Mannschaft a învins revelaţia turneului după un meci spectaculos decis în ultimele minute. Nu a fost deloc uşor în faţa acestei revelaţii, se părea că meciul va ajunge în prelungiri, dar nemţii au profitat de două lovituri libere. România nu s-a predat după primirea golului, reacţionând prin intermediul lui Ianis Hagi şi George Puşcaş." - Mundo Deportivo.

" Duelul dintre George Puşcaş şi Luca Waldschmidt, cei mai buni marcatori de la turneul final, şi-a fructificat toate promisiunile. Primul a adus România în avantaj şi a făcut-o să creadă în calificare. Celălalt a readus la viaţă Germania." -L'Equipe.

" Germania a trebuit să sufere încă de la început în faţa frumoasei echipe a României, în care Puşcaş şi Hagi au fost protagonişti."-Marca