România a câştigat 10 medalii la Campionatele Europene de Gimnastică Aerobică de la Baku

România a câştigat 10 medalii la Campionatele Europene de Gimnastică Aerobică de la Baku, Azerbaidjan, obţinând titlurile de vicecampioană europeană cu echipele loturilor naţionale de seniori şi juniori. Campionatele Europene de Gimnastică Aerobică au avut loc în perioada 24 – 26  mai 2019, la Baku, Azerbaidjan.

Gimnastica aerobică românească păstrează tradiţia palmaresului său impresionant, prin cele 8 medalii câştigate în finalele Campionatelor Europene de Gimnastică Aerobică de la Baku, Azerbaidjan.

Gimnaştii seniori au câştigat 1 medalie de aur (Grup - Andreea Bogati, Dacian Barna, Gabriel Bocşer, Mihai Popa şi Marian Broţei) şi  3 medalii de bronz (Trio - Andreea Bogati, Marian Broţei şi Mihai Popa, Cuplu - Andreea Bogati şi Dacian Barna  şi Aerobic Dance - Bianca Becze, Sandra Dincă, Izabela Dumitraşcu, Szofia Meszar, Teea Milea, Sarmiza Niculescu, Flavia Sentea, Steliana Stoenescu). Tot în finala perechilor, Sandra Dincă şi Mihai Popa s-au clasat pe locul 6, iar cel de-al doilea trio, compus din Gabriel Bocşer, David Gavrilovici şi Sarmiza Niculescu, a încheiat concursul pe locul 4. În finala individuală masculină, Gabriel Bocşer s-a clasat pe locul 5, iar Ştefan Huştea pe locul 8, în timp ce Sandra Dincă a terminat finala feminină pe locul 8️.

Gimnaştii juniori au câştigat 2 medalii de argint (Trio - Claudia Gheorghe, Leonard Manta şi Daniel Ţavoc, Aerobic Dance - Ioana Calenici, Mirela Frîncu, Victoria Scupra, Catinca Geamănu, Cătălina Străliciuc şi Ebru Gheneghez) şi 2 medalii de bronz (Individual Masculin - Daniel Ţavoc, Cuplu - Darius Branda şi Selena Sotânga). Leonard Manta a obţinut locul 5 în finala de la individual masculin, iar cuplul format din Leonard Manta şi Alexandra Mihaiu s-a clasat tot pe locul 5. Grupul format din Catinca Geamănu, Ebru Gheneghez, Leonard Manta, Victoria Scupra şi Selena Sotânga a obţinut locul 4.

Gimnaştii au fost însoţiţi de antrenoarele Maria Fumea, Mădălina Cioveie, Cristiana Spînu, Alexandra Ghezea, arbitru Mariana Mezei, asistent medical Petra Teleman, şef de delegaţie Simona Amânar, vicepreşedinte al Comitetului Tehnic UEG, membru în juriul superior şi antrenor federal Alina Drăgan.