Festival de goluri pe “Ilie Oana “. Petrolul Ploiesti-Dacia Unirea Braila 9-1

Calculele hârtiei s-au confirmat, Petrolul obţinând, astăzi, un succes categoric pe „Ilie Oană”, în faţa deja retrogradatei Dacia Unirea Brăila. „Lupii” au oprit tabela la scorul de 9-1 (4-1), cu „tripla” lui Cătălin Ştefănescu, „dublele” lui Robert Moldoveanu şi Bogdan Rusu, precum şi reuşitele lui Cristi Puşcaş şi Lucian Cazan.

Aşa cum era de aşteptat, meciul de astăzi s-a disputat într-un singur sens, spre poarta nefericitului Iulian Moldoveanu. Petroliştii au abordat confruntarea decişi să nu le facă vreo concesie adversarilor lor şi a fost, astfel, doar o chestiune de timp până când s-a pornit avalanşa de goluri.

MOLDOVEANU (13) a deschis scorul, apoi a pasat decisiv la reuşitele lui RUSU (16), PUŞCAŞ (22) şi CAZAN (39), aşa încât, după nicio repriză, Petrolul se lupta doar cu tabela de marcaj, în tentativa de a doborî scorul campionatului. Planurile, însă, s-au încurcat puţin înainte de pauză, atunci când, neanunţat de nimic, a venit golul Brăilei, după un corner de pe stânga, la care Căruţă (44) s-a înălţat şi a reluat, nestingherit, cu capul, din mijlocul careului: 4-1.