Lupii au fost “batuti “ de vulturi. FC Petrolul Ploieşti – FC Argeş Pitesti  1-2

După două victorii consecutive a venit, în această seară, un duş rece chiar pe “Ilie Oană”, Petrolul pierzând pentru prima dată pe teren propriu în acest campionat, 1-2 cu FC Argeş. Oaspeţii au punctat prin Vasile Buhăescu (5) şi Constantin Barbu (56), în vreme ce pentru echipa noastră a marcat Robert Moldoveanu (11), „lupii” având şi un penalty neacordat în prima repriză.

Petrolul şi-a întrerupt seria invincibilă de pe “Ilie Oană”, eşecul din această seară venind într-un moment în care trupa lui Gigi Mulţescu părea să fi intrat pe traiectoria optima pentru a da asaltul decisiv în lupta pentru promovare. FC Argeş a arătat, încă din startul partidei, că este o echipă decisă să arbitreze disputa de la vârful clasamentului, deschizând scorul după numai cinci minute, atunci când ex-petrolistul Vasile Buhăescu a reluat, din careu, un balon respins de către Cezar Lungu, de lângă bară, după şutul lui Panait.