Preliminarii EURO  2020. România a învins clar  Insulelor Feroe

România a învins clar reprezentativei Insulelor Feroe, scor 4-1, după un meci excelent făcut de tricolori.

Prima repriză a fost una foarte bună, cu jucătorii lui Cosmin Contra marcând de trei ori în şapte minute. Scorul a fost deschis de Ciprian Deac, în timp ce Claudiu Keşeru a reuşit o “dublă”, mutările câştigătoare ale lui Contra în primul 11 faţă de partida de la Stockholm.

Tot în prima repriză oaspeţii au reuşit golul de onoare, prin Davidsen, dintr-o lovitură de la 11 metri uşor acordată de arbitrul turc Halil Umut Meler.

Selecţionerul a mutat ofensiv la pauză, Ianis Hagi în locul lui Benzar, iar echipa noastră a continuat să pună presiune pe feroezi. Puşcaş a reuşit golul partidei, şut perfect din afara careului de 16 metri, fără nicio şansă pentru portarul Nielsen.

România – Feroe 4-1

Deac (26), Keşeru (29, 33), Puşcaş (64) / Davidsen (40)

ROMÂNIA: 12. Tătăruşanu-cpt. – 2. Benzar (8. Hagi, 46), 4. Moţi, 21. Grigore, 11. Bancu – 17. Deac, 18. Marin, 10. Stanciu (23. Man, 78), 7. Chipciu – 9. Puşcaş, 13. Keşeru ( 14. Cicâldău, 69). Selecţioner: Cosmin Contra
Rezerve: 1. Pantilimon, 16. Niţă – 3. Nedelcearu, 5. Băluţă, 6. Manea,  15. Anton, 19. Ivan, 20. Nistor, 22. Săpunaru,

FEROE: 1. Nielsen – 9. Rolantsson, 4. A. Gregersen-cpt., 15. O. Faero, 3. V. Davidsen – 7. Bartalsstovu (Frederiksberg, 67), 8. Hendriksson, 18. Vatnsdal (13. Baldvinsson, 27) 16. R. Joensen – 6. Hansson (10. Vatnhamar) – 11. K. Olsen. Selecţioner: Lars Olsen

Sursa:FRF.ro

In celelalte meciuri ale grupei s-au inregistrat scorurile : Norvegia-Suedia 3-3 ; Malta-Spania 0-2.