România a învins Macedonia în precalificărilor Campionatului European din 2021
Joi seară naţionala de baschet masculin a României a învins reprezentativa similară a Macedoniei cu scorul de 65-53 (34-29), în Sala Sporturilor "Olimpia " din Ploieşti, într-o partidă care a contat pentru faza secundă a precalificărilor Campionatului European din 2021.
"Olimpia " s-a dovedit neîncăpătoare pentru spectatori şi iubitorii baschetului.
Peste 2 000 de spectatori (record de audienţă) după desfiinţarea echipei CSU Asesoft Ploieşti, au "electrizat " atmosfera şi i-au purtat pe "tricolori " spre o victorie importantă.
"Vulturii " au dominat aproape tot timpul ostilităţile din teren, câştigând 3 din cele 4 sferturi.
Partidă a început cu un coş de la 3 puncte, a lui Torok, însă "oaspeţii " au replicat cu 8 puncte, în primele 5 minute. Imediat "vulturii" au întors situaţia pe tabelă, Torok cu 4 puncte şi Câte cu un coş de la 2 metri, au dus scorul la 9-8.
Scorul după primul sfert a fost 15-16
Sfertul 2, a fost deschis tot de Rolland Torok, însă " oaspeţii " au replicat cu un coş de la 3 puncte.
În ultimele 2 minute ale sfertului secund, a fost un "run " al jucătorilor români, care au încheiat cu o diferenţă (parţială) de 19-13, scorul pauzei fiind de 34-29.
După pauză, "tricolorii " încurajaţi de întreaga sală, au jucat mai bine, chiar dacă sfertul 3 a fost unul fără multe reuşite de ambele părţi. Scorul fiind de 46-39 (12-10).
În sfertul decisiv, "tricolorii " au fost mai ofensivi şi datorită încurajărilor venite din partea celor două tribune, astfel jucătorii români au câştigat sfertul cu un parţial de 19-14 şi partidă cu scorul de 65-53.
Pentru tricolori au marcat: Rolland Torok (12 puncte), Emanuel Câte (12 puncte), Mirel Dragoste (11 puncte), Lucas Tohan (10 puncte), Giordan Watson (5 puncte), Bogdan Nicolescu (5 puncte), Alexandru Olah (5 puncte), Radu Virna (3 puncte) şi Iulian rbeanu (2 puncte).
De la oaspeţi principalii marcatori au fost Damjan Stojanovski (13 puncte) şi Vojdan Stojanovski (12 puncte).
12 - Bogdan POPA(SCMU Craiova)
13 - Alexandru OLAH (Kangoeroes Basket Mechelen)
15 - Emanuel CÂTE (UCAM Murcia)
25 - Rolland TOROK (U-BT Cluj-Napoca)
Macedonia:
1. Richard HENDRIX (Le Mans)
4. Boban STAJIKJ (BC Rabotnicki)
6. Darko SOKOLOV (MZT Skopje Aerodrom)
8. Vojdan STOJANOVSKI (EWE Baskets Oldenburg)
9. Andrej MAGDEVSKI (MZT Skopje Aerodrom)
10. Marko SIMONOVSKI (MZT Skopje Aerodrom)
11. Stojan GJUROSKI (CB Penas Huesca)
12. Bojan TRAJKOVSKI (Atomeromu SE)
14. Bojan KRSTEVSKI (BC Rabotnicki)
19. Damjan STOJANOVSKI (MZT Skopje Aerodrom)
25. Dimitar KARADJOVSKI (BC Rabotnicki)
31. Ljubomir MLADENOVSKI (MZT Skopje Aerodrom)

Duminică, ultimul meci din grupa B a campaniei FIBA Eurobasket 2021 Pre-Qualifiers.

"Tricolorii " vor disputa, duminică, 24 februarie a.c., ultimul meci din grupa B, la Pristina, contra naţionalei statului Kosovo.
 Cu o victorie, România rămâne la egalitate cu Macedonia, însă Macedonia are coşaverajului în meciurile directe, câştigând în tur, cu scorul de 90-76.
Clasamentul din acest moment arăta astfel:
1. Macedonia – 3 victorii; 1 înfrângere
2. România – 2 victorii; 1 înfrângere
3. Kosovo – 0 victorii; 3 înfrângeri

Astfel, indiferent de rezultatul din Kosovo, naţională României va juca (conform https://24secunde.ro) în faza a 3-a din precalificările FIBA EuroBasket 2021, într-o grupă cu Cipru şi Slovacia după următorul program: 7 august - Cipru -Romania; 10 august-Romania-Slovacia; 17 august - Romania-Cipru; 21 august-Slovacia-Romania.

Tot potrrivit 24secunde.ro, prima clasată în această grupă avansează în calificările FIBA EuroBasket 2021, programate să demareze în noiembrie anul curent. Echipele clasate pe locurile 2 şi 3 vor începe un nou ciclu, cu precalificările pentru FIBA Basketball World Cup 2023.