Victorie lejera,inca un pas spre Liga a 3 a. Petrolul Ploiesti - CS Blejoi 5 - 0 Derbiul etapei şi al campionatului n-a dezamăgit niciun pic. Desfăşurat într-o atmosferă de sărbătoare galben-albastră (a fost anunţată şi prezenţa pe stadion a viitorilor finanţatori ai lupilor, cei care vor fi anunţaţi oficial în curând), meciul a adus faţă în faţă cele mai bune echipe din Liga A Prahova.

Fapt demonstrat din plin pe gazonul arenei Ilie Oană.

CS Blejoi a jucat curajos, deschis, căutând tot timpul să verticalizeze, punându-i la treabă pe fundaşii Petrolului.
Galben-albaştrii au avut posesia în prima repriză, ocaziile mai mari, deşi nu le-a fost deloc uşor să construiască în jumătatea adversă. Ca de fiecare dată, pe la Vintilă s-au pierdut oportunităţile. Două, în primul sfert de oră, atacantul luându-l la ţintă pe portarul celor de la Blejoi. Dragoş Gheorghe şi Prunescu au avut şi ei şansa de a înscrie, însă golul de 1-0 a venit pe finalul primei reprize. Adus de... Vintilă, dintr-o fază mai grea ca altele, la care s-a luptat cu doi fundaşi, a scos mingea şi a trimis-o în plasă pe sub portar.