Victorie italieneasca pe Bega. ACS Poli Timisoara - Petrolul Ploiesti 0-1
Petrolul a obţinut, sambata, la Timişoara, cea de-a cincea victorie consecutivă, impunându-se cu scorul de 1-0 pe terenul lui ACS Poli. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de către Laurenţiu Marinescu, cel care a transformat o lovitură de pedeapsă, la zece minute după pauză.

Ploieştenii au mers la Timişoara cu misiunea clară de a-şi adăuga încă trei puncte la zestrea din clasament, un obiectiv ce părea să le stea la îndemână atâta vreme cât întâlnea un adversar aflat în degringoladă.

Meciul a început cu scenariul anticipat, elevii lui Octavian Grigore instalându-se din start în jumătatea gazdelor. O dominare, însă, fără finalitate, pentru că “lupii” n-au reuşit să găsească drumul către plasa porţii adverse, risipind cele puţine ocazii pe care şi le-au creat în primele 45 de minute.