Prima victorie “acasa” in Liga a 2 a . Petrolul Ploiesti – Pandurii Tg.Jiu 2-1

Petrolul şi-a croit drum către primul loc al eşalonului secund, pe care îl va ocupa cel puţin până mâine, după victoria obţinută, astăzi, pe „Ilie Oană”, cu Pandurii Tg. Jiu. „Lupii” s-au impus mai clar decât o arată diferenţa consemnată, la final, de tabela de marcaj, golurile trupei lui Leo Grozavu, în succesul obţinut cu scorul de 2-1, fiind înscrise, în prima repriză, de către Arnăutu şi Saim Tudor.

Cotaţi drept favoriţi înaintea startului partidei de astăzi, diferenţa de experienţă şi de valoare atărnând în balanţă mai mult decât conjuncturala postură de egalitate din clasament, petroliştii şi-au respectat statutul şi au bifat primul succes stagional pe „Ilie Oană”. O victorie ce s-a conturat limpede încă din start, pentru că deschiderea de scor a venit după doar două minute de la primul fluier al arbitrului, ARNĂUTU transformând, fără emoţii, un penalti obţiut de către Saim Tudor.