4 medalii pentru gimnastica aerobică românească  la Campionatul Mondial de Seniori din Portugalia

4 medalii au fost câştigate de sportivii români cu ocazia celei de-a XV-a ediţii a Campionatelor Mondiale de Gimnastică Aerobică a seniorilor, competiţie care a avut loc în perioada 1 – 3 iunie 2018 la Guimaraes, în Portugalia.

Grupul format din Andreea Bogati, Dacian Barna, Gabriel Bocşer, Marian Broţei şi Mihai Popa, dar şi perechea mixtă Andreea Bogati şi Dacian Barna, au adus României două medalii de argint, în timp ce dansul aerobic, compus din Sandra Dincă, Isabela Dumitraşcu, Mădălina Cioveie, Ioana Darie, Cristina Nedelcu, Steliana Stoenescu, Flavia Sentea şi Denisa Ganea, s-a clasat pe treapta a treia a podiumului mondial.

În ierarhia pe echipe, România a terminat competiţia mondială pe poziţia a treia, fiind depăşită de echipele reprezentative ale Rusiei şi Coreei de Sud.

Totodată, trio-ul format din Andreea Bogati, Marian Broţei şi Mihai Popa a ocupat un onorabil loc 4.

Delegaţia României pentru Mondialele de la Guimaraes a fost formată din gimnaştii Dacian Barna, Gabriel Bocşer, Mihai Popa, Marian Broţei, Andreea Bogati, Ioana Darie, Mădălina Cioveie, Denisa Ganea, Isabela Dumitraşcu, Flavia Sentea, Sandra Dincă, Steliana Stoenescu şi Cristina Nedelcu. Sportivii au fost însoţiţi de Cristina Dulgheroiu (antrenor), Alina Drăgan (arbitru), Cristiana Spînu (arbitru), Carmencita Constantin (şef de delegaţie) şi Maria Fumea (membru al Comitetului Tehnic).