Romania a invins Finlanda ,la Ploiesti. Bogdan Lobont s-a retras de la echipa nationala in lacrimi si aplauze

Ziua de 5 iunie 2018,va ramane una speciala pentru echipa nationala.

Marti seara pe stadionul “Ilie Oana “, nationala Romaniei a invins reprezentativa similara a Finlandei cu scorul de 2-0 ,in fata unui stadion arhiplin , cu aproape 6 ore inainte de inceputul meciului ,anuntandu-se “sold out “,la bilete.

Desi a fost o partida de verificare,inainte de Liga Natiunilor , competitie ce va incepe pe data de 7 septembrie a.c.,atunci cand ( tot la Ploiesti ),Romania va intalni Muntenegru ( partida jucandu-se cu “portile inchise ) , meciul de marti seara a avut un moment emotionant…Bogdan Lobont retragandu-se de la echipa nationala,la 40 de ani si dupa 85 prezente sub tricolor.

Pe langa aceasta , in “Arena Lupilor “ a fost prezent si…Jose Mourinho , care potrivit www.digisport.ro , s-ar fi interesat de fotbalistul Cristian Daminuţă.

Cum s-a marcat golurile :

In minutul 37 , Mitrita a sutat puternic spre poarta, Hradecky a respins , apoi  mingea a ajuns la Manea, acesta marcand lejer din interiorul careului .

Al 2 lea gol,a venit dupa pauza,in minutul 67 , atunci cand Deac a  inscris dupa o actiune frumoasa a lui Băluţă cu Mitriţă şi Manea.

Ploiestiul,poarta noroc nationalei .

In ultimele 7 meciuri ale nationalei , de la Ploiesti,”tricolorii “ au obtinut 6 victorii si au facut un egal .

Atmosfera incendiara .

Fara indoiala , echipa nationala se simte la Ploiesti,ca “acasa “.

Timp de 90 minute ,suporterii nationalei i-au incurajat pe “tricolori “,tonul venind de la Peluza 2 ( Peluza Latina ),acolo unde grupurile T 2 ,YOUNG WOLFES,PLOIESTI –ROMANIA,CAMARAZII,DULCE ROMANIE,dar si suporteri din Constanta,Pitesti,samd…au cantat neintrerupt sustinand jucatorii din teren .

Vezi video

România: Tătăruşanu (Lobonţ 87′) – Cr. Manea, Săpunaru (Toşca 57′), Bălaşa, Bancu – Anton, Stoian – Deac (Man 64′), Mitriţă (Grozav 80′), Budescu (Chipciu 57′) – Băluţă (Puşcaş 62′). Selecţioner: Cosmin Contra.

Finlanda: Hradecky – Toivomaki, Toivio, Vaisanen, Pirinen (Uronen 63′) – Lod, Lam (Kamara 61′), Sparv, Taylor (Vayrynen 76′) – Sadik (Karjalainen 63′), Skrabb (Soiri 59′). Selecţioner: Markku Kanerva.