Prima victorie din retur.AS Petrolul 52 Ploiesti- Paulesti 2- 0.

Returul Ligii A Prahova a început cu derby-ul primei etape.
Sâmbătă la prânz, pe stadionul “Ilie Oana “, în prezenţa a peste 5 000 spectatori, AŞ PETROLUL 52 Ploieşti a învins mai greu decât arata scorul, echipa vizitatoare CS Păuleşti (scor 2-0).
Lupii galbeni au început în forţă, însă Adrian Vintilă, a ratat din poziţii excelente, în minutele 6,7, 11 şi 21.
În minutul 30, a venit deschiderea scorului, Georgian Păun Scorul a înscris după o centrare a lui D. Gheorghe.
La pauză a fost 1- 0, cu toate că lupii au încercat să majoreze diferenţa de pe tabela de marcaj.
Până în minutul 70, nu putem nota vreo fază importantă, însă în acest minut, a venit sic el de al 2 lea gol, căpitanul “găzarilor “Claudiu Tudor a înscris lejer, după o greşeală a portarului advers.
Paulestenii au avut şansa de a marca un gol care să dea fiori în minutul 78, fostul petrolist Decebal Nae, a şutat puternic de la 30 de metri, mingea trimisă a trecut milimetric pe lângă poarta apărată de Marinică!
Ultima fază importanta a partidei, a aparţinut tot oaspeţilor, în minutul 89, centrarea lui Arnăutu, a fost deviată periculos spre propria poarta de Jean Prunescu, însă mingea a lovit traversară lui Marinică şi a ieşit în corner.
Scor final 2-0 pentru Petrolul, lupii trecând cu brio peste primul examen al returului.
Nea Soni Pall a dat lovitura de începere a partidei.

Unul dintre cei mai îndrăgiţi foşti jucători ai Petrolului Ploieşti, din echipă care bătea la Ploieşti, marele Liverpool, Alexandru “Şoni “Pall, printre câţiva seniori ai galben-albaştrilor rămaşi în viaţă a avut deosebita onoare de a fii invitat să dea lovitura de începere a meciului dintre AS PETROLUL 52 PLOIEŞTI şi CS Păuleşti.

Jucătorii aşteptaţi cu torţe la Pomul Verde.
După meciul câştigat împotriva grupării CS Păuleşti, “găzarii “au fost primiţi ca o mare echipa, la restaurantul de casă al “lupilor “, Pomul Verde cu torţe şi cântece ca pe stadion.
Donaţii mari pentru Marcel Catinca.
Înainte şi după meciul dintre AŞ Petrolul 52 Ploieşti şi CS Păuleşti, zeci de fani ai lupilor galbeni au răspuns afirmativ la apelul pentru ajutorarea familiei lui Marcel Catinca, care are nevoie de o intervenţie chirurgicală la ficat.
Această operaţie îi este folositoare, familia acestuia neavând posibilitatea financiară să suporte intervenţia chirurgicală.
Echipele de ieri:
FC Petrolul: Marinică – Catană, Prunescu, Chiriţă, Velisar – Butufei – Popescu (87 Jipa), C. Tudor (cpt), Păun (66 R. Alecsandru), Gheorghe – Vintilă (46 I. Dumitrescu, 90 Niţescu). Antrenor: Octavian Grigore.
CS Păuleşti: Rădulescu – Ţugui (80 Neacşu), Pripu (cpt), Neagu, Mihai – Cîrstocea, Bărăgan (68 Arnăutu) – L. Dumitru (71 Nae), Pantilimonescu (71 Lungu), Ţânţaru – Ciobanu. Antrenor: Iulius Mărgărit.