7 medalii obţinute de gimnaştii români la Gimnaziadă Marrakech, Maroc, Ediţia a XVII-a, 2 – 9 mai 2018

România a câştigat 7 medalii la cea de-a XVII-a Ediţie a Gimnaziadei, care a avut loc la Marrakech, în Maroc, în perioada 2 – 9 mai 2018.

Gimnastica aerobică românească a câştigat 5 medalii: 2 de aur, 2 de argint şi 1 de bronz, fiind reprezentată de sportivii: Daniel Ţavoc, David Gavrilovici, Sarmiza Niculescu, Ebru Gheneghez, Miruna Iordache şi Ioana Calenici. Gimnaştii au fost însoţiţi de Cristiana Spînu (antrenor), Alina Drăgan (director de competiţie şi arbitru) şi Cristina Dulgheroiu (arbitru).

În clasamentul pe echipe, echipa României s-a clasat pe poziţia a doua, la egalitate cu Ungaria, cele două naţiuni fiind depăşite doar de echipa reprezentativă a Rusiei.

Trio-ul format din Sarmiza Niculescu, David Gavrilovici şi Daniel Ţavoc, dar şi perechea mixtă Sarmiza Niculescu & David Gavrilovici, au adus României două medalii de aur, în timp ce grupul (Sarmiza Niculescu, Ioana Calenici, Ebru Gheneghez, Miruna Iordache & Daniel Ţavoc) şi Daniel Ţavoc, la individual masculin, medalia de argint, respectiv cea de bronz. În proba individuală masculină, cel de-al doilea reprezentant al României, David Gavrilovici, a ocupat poziţia a patra.

Gimnastica artistică românescă a câştigat 2 medalii de bronz, datorită evoluţiilor la bârnă şi sol ale gimnastei Silvia Sfiringu.  Delegaţia României la gimnastică artistică a fost reprezentată de celor două componente ale lotului naţional de la Deva, Iulia Berar si Silvia Sfiringu. Sportivele au fost însoţite de către antrenorul Florin Cotuţiu (antrenor) şi Ileana Hrişcă (arbitru).

În clasamentul la individual compus, sportivele noastre au ocupat poziţiile 4 (Iulia Berar) şi 12 (Silvia Sfiringu).