Set la 0. Petrolul Ploieşti – Progresul Spartac Bucureşti 6 – 0

Miercuri, pe un timp friguros şi ninsoare, la Strejnic ,  s-au întâlnit două echipe care sunt lidere în liga a 3 a (Petrolul Ploieşti – seria a 3 a şi Progresul Spartac Bucureşti – seria 2).

Pe terenul 2 al stadionului Conpet, lupii au predat o lecţie de fotbal, învingând echipa “oaspete” cu un scor de tenis, 6-0.

Meciul început cu 15 minute mai devreme şi a fost dominat cap – coada de ploieşteni, aceştia reuşind să deschidă scorul în minutul 9, atunci când Stoian şi-a deviat mingea în propria poarta.

Deşi au controlat prima repriză, lupii nu au mai înscris, scorul pauzei fiind 1 – 0.

În mitanul secund, Romulus Ciobanu a schimbat toată echipa din prima parte, “rezervele “marcând de încă 5 ori.

În minutul 57 Antoche, a marcat cu capul după o centrare a lui Nini Popescu, apoi în minutul 64 Oancea a deviat balonul în propria poarta, după o centrare a lui Păun.

După un minut, Păun a marcat pentru 4-0, după o pasă a lui Velisar

În minutul 71, Nini Popescu a majorat diferenţa pe “tabela de marcaj “, după o gafă a portarului bucureştenilor.

Scorul final a fost stabilit de Ciocâlteu după o pasă a lui Niţescu.

Scor final 6-0, lupii urmând ca sâmbătă să se deplaseze la Aninoasa, pentru ultimul amical al iernii.

Au evoluat echipele:

Petrolul (repriza I): Bolboaşă – Prunescu, Antoche, Frâncu – Catană, Cl. Tudor, Chindriş, Velisar – Lambru, Arnăutu, Cârjan.

Petrolul (repriza a II-a): Avram – Antoche (73 M. Bratu), Ichim, Olaru – Saim Tudor, Chindriş (62 Niţescu), Andor, Ţicu – N. Popescu, Ciocâlteu, Păun. Antrenor: Romulus Ciobanu.

Progresul Spartac: Răduţă – Buliga, Oancea, Stoian, Lixandru – Frangu – Militaru, Donca, Nechita, Tudorache – Stanciu. Au mai jucat: Ştef – Ivaşcu, Iordan, Purice, Stângă. Antrenor: Andrei Eremia.

Arbitrii: Viorel Căunei (Plopeni) – Valentin Dumitru (Gherghiţa) şi Emilian Chipon (Bucov)