Ana Bogdan, este mandria judetului Prahova (in tenis )

Ana Bogdan s-a născut în data de 25 noiembrie 1992, la Sinaia.

Pe data de 5 ianuarie 2009 a ajuns pe locul 2 în clasamentul mondial la junioare.

Ana a început tenisul la 8 ani şi până în prezent a câştigat 11 titluri la simplu, în următoarele turnee :

2016 - Grado;

2015 - Mamaia; Sofia; Bath;

2013 - Antalya (de 5 ori).

2012 - Antalya;

2011 - Izmir.

În anul 2010 a învins-o pe celebra Martina Hingis (fost lider WTA), la un turneu demonstrative.

În copilărie a primit un cadou special, o rachetă Wilson Prostaff Clasic, modelul cu care a jucat şi Ştefan Edberg.

Momente cruciale.

“Ana a avut două momente când situaţia financiară nu era foarte bună şi nu prea îşi permitea să participe la turnee. Cei care au ajutat-o au fost prietenii săi, aceştia au fost lângă lângă ea şi a trecut peste momentele dificile.

Apoi a avut o perioadă de aproape doi ani de zile în care am fost accidentată - diferite accidentări apărute din trei în trei luni. La 16 ani eram locul 400 WTA. Doi ani stând pe bară, mi-am pierdut clasamentul, am pornit de pe ultima poziţie. Şi atunci, parcă nu mai venea satisfacţia de a ridica un trofeu, jucam şi câte patru meciuri în calificări la turneele de 10.000, intrăm pe tablou obosită şi pierdeam din primul tur. Au fost câteva săptămâni dure “, aşa cum a spus într-un alt interviu la www.prosport.ro, Ana.

În anul 2016 a câştigat turneul ITF de la Grado, după o finală cu Susanne Celik (scor 2-6, 6-2, 7-6), în turneul italian fiind favorite numărul 4, turneul având premii în valoare de 25.000 de dolari.

Tot în anul 2016, Ana Maria Bogdan a învins-o pe fosta număr unu mondial Jelena Janković (Serbia), în turul 2, (scor 6-2,7-5), apoi a fost eliminată de unguroaica Timeea Babos, după câteva greşeli personale.

În acelaşi ani, la Us Open, a ajuns pe tabloul principal, după trei victorii în calificări.

În primul tur a, învins-o pe Sorana Carstea, însă în al doilea tur a fost învinsă clar de Monica Niculescu (scor de 0-6,1-6.)

Cu un an înainte, Bogdan câştigând un alt turneu cu aceeaşi valoare în premii, la Mamaia.

În august 2017, la UŞ Open-ul de la New Haven (turneul de categorie Premier) le-a eliminate pe Elena Vesnina (Rusia), (locul 18 mondial la simplu şi locul 3 WTA la dublu), în aceea perioadă, apoi pe Kateryna Bondarenko – câştigătoarea Australian Open în anul 2008).

La începutul anului 2017, a fost eliminată de Lara Arruabarrena în turul 2, la Turneul Internaţional de la Rio de Janeiro, iar intr-unalt turneu în Brazilia, Ea a mai jucat într-un turneul ITF (Sao Paulo,) a fost învinsă în semifinale de Andreea Mitu, (scor 5-7, 6-2, 2-6).

În anul 2017 Ana Bogdan s-a calificat în premieră pe tabloul principal de simplu al turneului Australian Open, fiind învinsă, în primul tur de Elena Vesnina (Rusia) (5-7,2-6).

Tot în anul 2017, a mai avut 2 rezultate remarcabile.

A ajuns în semifinalele turneului Bucharest Open (22iunie), fiind învinsă de Julia Goerges (Germania) cu scorul de 6-3,2-6,4-6); semifinalista la Hua Hin Championsip, fiind învinsă de elveţianca Belinda Bencic (scor 6-7,4-6).

A început anul 2018 în forţă.

Sinăianca Ana Bogdan, a început anul 2018, în forţă calificându-se de pe tabloul principal al Austrian Open (Melbourne), a învins-o în primul tur pe franţuzoaica Kristina Mladenovic – locul 11 WTA (scor 6-3,6-2), în următorul tur a eliminat-o pe Yulia Putintseva (Kazahstan) cu scorul de 1-6,6-2,6-3, însă în turul 3 a avut neşansa să o întâlnească pe americanca Madison Keys, în faţa căreia a pierdut în două seturi (3-6, 4-6).

La turneul WTA de la Taipei (Taiwan) a învins-o în primul tur pe favorita numărul 4, chinezoaica Shuai Peng (scor 6- 4; 6-1), însă a fost eliminată în optimi de canadianca Eugenie Bouchard, după un meci care a durat 1 oră şi 48 minute (scor 5-7; 5-7).

În acest moment, sportivă din Sinaia ocupa locul 89 WTA, cu 709 puncte, are la activ 422 de meciuri jucate, din care a câştigat 268 şi premii în valoare de peste 530 000 de euro.

În altă ordine de idei, părinţii Anei Bogdan sunt schiori profesionişti, aceştia au vrut să o dea la schi, însă Ana a ales tenisul, într-o vară în care vroia să-şi menţină condiţia fizică.

După retragerea din tenis, Ana vrea să urmeze o carieră în design interior, fiind pasionată de artă.