Victorie  , intr-o atmosfera de sarbatoare. PETROLUL PLOIESTI - CS Olimpic Cetate Râşnov 2-1

Urcaţi pe 22 ianuarie 2018 la munte, în staţiunea braşoveană Cheile Grădiştei, componenţii liderului turului campionatului Seriei a III-a a Ligii a III-a, FC Petrolul Ploieşti, au avut parte, în cea dintâi zi a week-end-ului, de un prim meci-test, în compania unui adversar din acelaşi eşalon, dar din Seria 1, CS Olimpic Cetate Râşnov. Cea care îl are în lot pe fostul mijlocaş găzar Bogdan Minciună, acum în vârstă de 35 de ani. Disputată într-o zi frumoasă, cu soare, şi într-un decor hivernal de vis, cu multă zăpadă de jur-împrejurul suprafeţei de joc, prima partidă amicală dintre cele două progreamate în cantonamentul montan a fost adjudecată, la limită, de „galben-albaştri”: 2-1 (1-0).

Potrivit siteului oficial al FC Petrolul, autorii golurilor învingătorilor au fost Marius Chindriş (minutul 28; reluare din apropiere, după o lovitură liberă de pe stânga executată perfect de Nini Popescu şi o deviere exactă, cu capul, al lui Sergiu Arnăutu) şi Georgian Păun (76; şut precis la colţul scurt, expediat de la 14 metri, lateral stânga), pentru râşnoveni reducând din handicap, cu 120 de secunde înainte de ultimul fluier, atacantul Robert Vasiloi. Însă, nu-i mai puţin adevărat că diferenţa de scor la pauză putea fi şi mai mare, dacă câştigătorii jocului nu ar fi ratat oportunităţi de a marca, prin deja-amintitul Nini Popescu, care a şutat în blocajul portarului Râşnovului, în minutul 42, şi prin ultimul sosit, fostul prim-divizionar Alexandru Ichim, acesta necadrând de puţin o lovitură cu capul trimisă de la 8 metri. Ichim avea să fie unicul echipier al trupei găzarilor ce-a prins toate cele 90 de minute pe teren, la reluare antrenorul principal al Petrolului, Romulus Ciobanu, schimbând – cu excepţia nemţeanului – întreaga distribuţie a echipe sale. Ca de obicei, în primul cantonament, celor trei portari din lot li s-au oferit, pe rând, minute aproximativ egale.