
Sindicatele din penitenciare acuză Guvernul de incapacitate în luarea măsurilor de eficientizare a aparatului bugetar.
Guvernul îşi doreşte un sistem bugetar ”mai suplu şi mai eficient”, dar îl lasă înecat în corupţie, birocraţie şi sinecuri de partid.
Federaţia Sindicatelor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor (FSANP) acuză Guvernul României de populism şi incompetenţă în reformarea sectorului bugetar. Sindicatele din penitenciare atrag atenţia clasei politice asupra tăierii posturilor din instituţiile publice. Acest deziderat nu reprezintă o reformă reală, sustenabilă a aparatului bugetar. O reformă oportună şi eficace presupune o formare profesională reală, nu doar teoretică a bugetarilor şi promovarea în funcţii publice de conducere pe baza meritelor şi capacităţii profesionale.
Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă se autosabotează atunci când se axează pe măsuri de reducere a cheltuielilor publice. Tăierea posturilor vacante din instituţiile publice, care nu necesită resurse financiare, evidenţiază inexistenţa unor noţiuni elementare de economie la nivelul coaliţiei de guvernare.
Ministrul Muncii, Simona Bucura Oprescu, a relevat dorinţa Guvernului referitoare la un sistem bugetar ”mai suplu şi mai eficient”, fără a oferi mijloace concrete, măsurabile şi cuantificabile de realizare a acestei ”supleţi” a aparatului bugetar. Degeaba ”tai posturi” în instituţiile publice, dacă menţii birocraţia la cote alarmante, dacă funcţiile de conducere din autorităţile statului sunt transformate în sinecuri şi ocupate de ”oameni de partid”, beizadele sau amante.
Poliţia Penitenciară este în pragul colapsului din cauza lipsei resurselor umane şi financiare. Un singur poliţist de penitenciare îşi desfăşoară activitatea pe secţiile de deţinere cu aproximativ 200 de ucigaşi, violatori, tâlhari, pedofili, deşi organigrama prevede minim doi angajaţi. Aşadar, cum poate doamna ministru Simona Bucura Oprescu să reducă un singur poliţist de penitenciare, făcându-l ”mai suplu şi mai eficient”, fără să afecteze scopul executării pedepselor şi fără să pericliteze siguranţa personalului şi a locurilor de deţinere? - se întreabă Cosmin Dorobanţu, preşedintele FSANP.
Comunicat:Federaţia Sindicatelor din Administratia Nationala a Penitenciarelor