FUNDAŢIA COMUNITARĂ PRAHOVA.”Ne reamintim seara magică a Cercului Faptelor Bune Ploieşti”

Entuziasm, recunoştinţă, inspiraţie, empatie, satisfacţie, conexiune, speranţă. Într-un cuvânt - emoţii. Aşa am putea să descriem ce a însemnat ediţia a XV-a a Cercului Faptelor Bune şi parcă tot nu ar fi de ajuns. 
Seara de 24 mai a fost una magică, iar acest lucru îl datorăm în primul rând donatorilor şi sponsorilor, care şi-au dedicat timpul şi au venit la Cercul Faptelor Bune - ediţia a XV-a pentru a susţine 3 cauze din comunitatea noastră şi au ales să se implice pentru o schimbare în bine în comunitate.
Împreună, 85 de donatori şi sponsori, am reuşit să strângem 50.000 de lei, pentru cele trei proiecte prezentate. Am putut să vedem cum în doar câteva ore, trei nevoi, dorinţe şi speranţe ale comunităţii noastre se transformă în realitate, în soluţii şi proiecte concrete. Ni s-a dovedit încă o dată că atunci când oamenii pasionaţi, empatici şi cu speranţă din comunitate se unesc pentru un scop comun, se realizează lucruri măreţe, iar obiectivele iniţial stabilite sunt foarte uşor îndeplinite şi chiar depăşite.
În plus, ne onorează şi ne bucură gestul minunat făcut de elevii şi cadrele didactice de la Şcoala Gimnazială Sfântul Vasile din Ploieşti, care au ales să doneze banii strânşi de la Târgul Copilăriei, un eveniment de strângere de fonduri cu produse realizate de către elevi, către cauzele de la Cercul Faptelor Bune ed. a XV-a. Suma strânsă se ridică la 10.864 de lei.
Alături de suma primită de la cadrele didactice de la Şcoala Gimnazială Sfântul Vasile din Ploieşti am mai primit şi alte donaţii şi sponsorizări, iar în prezent am ajuns la suma de 66.024 lei pentru cele trei cauze prezentate.
Mulţumim gazdei noastre, doamnei Oana Crişan şi Your Events Ballroom by Schnitzel Haus Păuleşti, pentru primirea generoasă.
Mulţumirile noastre continuă către Claudius Dociu pentru moderarea excelentă, ca de fiecare dată, a evenimentului, 
Sorin Petculescu - Fotografie Comerciala Ploieşti pentru minunatele fotografii care surprind atât de bine emoţiile şi esenţa evenimentului, DJ Daniel pentru sunet şi muzica ce a completat perfect atmosfera de la eveniment, Bomboneria Leonidas Ploieşti şi le Bonbon - Cofetărie - Patiserie - Delicatese pentru că ne-au îndulcit seara.
Partenerii Cercului Faptelor Bune ediţia a XV-a, alături de donatorii persoanele fizice, companiile locale care au susţinut cauzele şi către care merg recunoştinţa, mulţumirile şi aprecierile noastre:

Ford Proleasing MotorsMedLife Spital LotusObservatorul PrahoveanFirst DentLace MagazineRoengg ConsultingInterior VIBENeo DermaskinMagic 5Balkanica Distral SRLIconLab - Analize medicale de laboratorERS ProductionAda Rose, Alexandra Catrangiu, Eden Dream GardenAmi-DentAsociaţia Mozaic Comunitar PloieştiAsociaţia Antreprenorilor de Fapte Bune, Silgimar Prod, Orizont Catering Ploiesti, Hidroservco SRL, Fitness NICO - Asociaţia sportiva Intoarce-te la SportSISU Academy PloiestiPrajitoria cu povesti, Zian Comfruct.
S-au alăturat evenimentului şi o mulţime de oameni care au ales să ofere produse şi servicii în mod gratuit şi le mulţumim pentru gestul deosebit pe care l-au făcut. Mulţumim pentru produsele oferite la tombolă:
MedLife Spital Lotus, Interior Vibe, Ada Rose, artist plastic Medeea Stanescu, Prajitoria cu povesti, Raluca Eparu, Eden Dream Garden, Sorin Petculescu - Fotografie Comerciala Ploiesti, Fitness NICO - Asociatia sportiva Intoarce-te la Sport, 
As MedicalCrazy Bubble Ploiesti, artist plastic Ana Maria Cosma
Nu în ultimul rând, mulţumim membrilor şi ambasadorilor Cercului Faptelor Bune care s-au întâlnit şi-au pus la dispoziţie timpul şi resursele pentru a organiza acest eveniment: alături de echipa Fundaţiei Comunitare Prahova - Isabela, Bianca, Alina, Raluca, Ema, au fost membrii Cercului: Loredana Marin, Raluca şi Robin Eparu, Daniela Burlacu, Corina Petcu, Denisa Dumitrescu, Bianca Danilov, Mirela Nicolae, Andreea Podoş-Prisnel.
Le mulţumim prezentatorilor celor 3 cauze, oamenii cu iniţiativă care lucrează la firul ierbii şi rezolvă probleme din comunitatea noastră: Armata Salvării Ploieşti - Roxana Termignone, Asociatia SYNC - Ioana Văleanu, ASCHF-R Filiala Prahova - Delia şi Oana. Le mulţumim şi îi felicităm pentru lucrurile minunate pe care le realizează zi de zi.
Mulţumiri speciale Nico (Nicoleta Matei) pentru momentele magice oferite!

Toate fotografiile de la această ediţie se regăsesc în acest album - Sorin Petculescu - fotografie comerciala Ploiesti 

Cu această ocazie, suntem bucuroşi să vă anunţăm şi că proiectele acestei ediţii încep deja să prindă contur. Astfel, vă invităm la primul concert de muzică de cameră din cadrul proiectului „Anima” al Asociaţiei SYNC, intitulat „disconnect/connect” care va avea loc marţi, 20 iunie, de la ora 18:00, la Muzeul Judeţean de Artă Prahova „Ion-Ionescu-Quintus”.
Participarea este gratuită, însă necesită înscriere pe acest link.
În cele 15 ediţii ale Cercului Faptelor Bune Ploieşti am susţinut  43 de iniţiative locale importante pentru comunitate şi am acordat fonduri în valoare de peste 220.000 lei.
Dacă nu ai putut  ajunge, dar vrei să susţii proiectele acestei ediţii,
 poţi face o donaţie până pe 30 iunie prin transfer bancar  în contul Fundaţiei Comunitare Prahova sau ne putem întâlni pentru a-i colecta. Banii vor ajunge la proiectul la care îţi doreşti. Cont bancar: IBAN RO61 RNCB 0205 1348 8900 0001 deschis la Banca Comercială Română S.A.– Sucursala Prahova, CIF 31863281. 
Cu apreciere şi încredere în comunitate, 
Bianca şi membrii Cercului Faptelor Bune Ploieşti