Galele Teatrului Studenţesc – Seri în lumea Thaliei,ediţia a XIII-a . Premii importante pentru CCS Ploiesti

 

                În perioada 20 – 22 octombrie 2017, la Buşteni s-a desfăşurat cea de-a XIII-a ediţie a Galelor Teatrului  Studenţesc „SERI ÎN LUMEA THALIEI”, proiect organizat de Casa de Cultură a Studenţilor din Ploieşti, în parteneriat cu Universitatea Petrol – Gaze din Ploieşti, Primăria oraşului Buşteni şi Centrul Cultural „Aurel Stroe” din Buşteni.

               Proiectul a fost finanţat de Ministerul Tineretului şi Sportului.

               Au participat formaţii studenţeşti de teatru din centrele universitare Alba Iulia, Cluj Napoca, Galaţi, Iaşi şi Ploieşti: trupa de teatru „Skepsis” a Casei de Cultură a Studenţilor Alba Iulia, trupa „Gaudeamus” a Universităţii Tehnice din Cluj - Napoca, formaţia „De ce ficatul?” a Casei de Cultură a Studenţilor Galaţi, Teatrul Studenţesc „Ludic” al Casei de Cultură a Studenţilor Iaşi şi Teatrul Studenţesc „Moft” al Casei de Cultură a Studenţilor Ploieşti.

               Juriul concursului a fost format din personalităţi din domeniul teatrului, artei spectacolului şi educaţiei:

-               Profesor universitar doctor inginer Daniela Buzoianu – Prorector al Universităţii Petrol – Gaze din Ploieşti – Preşedintele juriului;

-               Constantin Spurcaciu –  Directorul Centrului Cultural „Aurel Stroe” din Buşteni;

-               Marcela Ţimiraş – Regizor artistic şi coregraf la Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti;

-               Miriam Dumitrescu – Consultant artistic la Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti;

-               Ovidiu Pascal – Scenograf la Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti.

Criteriile de jurizare au fost: valoarea repertoriului abordat, valoarea interpretativă, dicţia, impresia artistică, originalitatea, regia şi scenografia.

Premiile acordate în cadrul Galelor Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, ediţia a XIII-a au fost următoarele:

-               Premiul pentru debut în cadrul Galelor Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei” – Radu Babă – Trupa „De ce ficatul?” – C.C.S. Galaţi;

-               Premiul pentru popularitate – Spectacolul „Procesul lui Prometeu” – Trupa „Skepsis” – C.C.S. Alba-Iulia;

-               Premiul pentru originalitate – Spectacolul „Procesul lui Prometeu” - Trupa „Skepsis” – C.C.S. Alba-Iulia;

-               Premiul pentru cea mai bună scenografie – Spectacolul „Drum cu sens unic”-  Trupa „De ce ficatul?” – C.C.S. Galaţi;

-               Premiul pentru originalitatea costumelor – Spectacolul „Procesul lui Prometeu” - Trupa „Skepsis” – C.C.S. Alba-Iulia;

-               Premiul Centrului Cultural „Aurel Stroe” – Spectacolul „Procesul lui Prometeu” – Trupa „Skepsis” – C.C.S.  Alba-Iulia;

-               Premiul special al juriului – Mihai Trăsnea – Trupa „Moft” – C.C.S. Ploieşti;

-               Premiul pentru actriţă în rol secundar – Locul 1 – Alexandra Vasile – Trupa „Moft” – C.C.S. Ploieşti;

-               Premiul pentru actriţă în rol secundar – Locul 2 – Alisa Iuhoş – Trupa „Gaudeamus” – C.C.S. Cluj-Napoca;

-               Premiul pentru actriţă în rol secundar – Locul 3 – Mihaela Dănilă – Trupa „Moft” – C.C.S. Ploieşti;

-               Premiul pentru actor în rol secundar – Locul 1 – Adrian Balint – Trupa „Gaudeamus” – C.C.S. Cluj-Napoca;

-               Premiul pentru actor în rol secundar – Locul 2 – Florin Poşircă – Trupa „Moft” – C.C.S. Ploieşti;

-               Premiul pentru actor în rol secundar – Locul 3 – Andrei Ion – Trupa „Moft” – C.C.S. Ploieşti;

-               Premiul pentru actriţă în rol principal – Locul 1 – Vera Nacu – Trupa „Ludic” – C.C.S. Iaşi;

-               Premiul pentru actriţă în rol principal – Locul 2 – Andreea Gîrbea – Trupa „Moft” – C.C.S. Ploieşti;

-               Premiul pentru actriţă în rol principal – Locul 3 – Miruna Toma – Trupa „De ce ficatul?” – C.C.S. Galaţi;

-               Premiul pentru actor în rol principal – Locul 1 – Irinel Pană – Trupa „Moft” – C.C.S. Ploieşti;

-               Premiul pentru actor în rol principal – Locul 2 – Alexandru Ciobanu – Trupa „Gaudeamus” – C.C.S. Cluj-Napoca;

-               Premiul pentru actor în rol principal – Locul 3 – Răzvan Cociobea – Trupa „Skepsis” – C.C.S. Alba-Iulia;

-               Premiul Universităţii Petrol - Gaze Ploieşti – Sabin Iordache – Trupa „Moft”- C.C.S. Ploieşti;

-               Premiul pentru recital actoricesc – Vera Nacu (Spectacolul „Medeea Redux”) – Trupa

„Ludic” – C.C.S. Iaşi;

-               Premiul pentru cel mai bun spectacol – „Steaua fără nume” – Trupa „Moft” – C.C.S. Ploieşti;

-               Premiul pentru regie  – Antoneta Trifu – Trupa „Moft” – C.C.S. Ploieşti;

-               Trofeul Galelor Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei” – Irinel Pană – Trupa „,Moft” – C.C.S.Ploieşti.