Castigatorii Festivalului Concurs Naţional de Muzică Folk „Festivalul Castanilor – In memoriam Gabi Dobre

Cea de-a XVIII-a ediţie a Festivalului Concurs Naţional de Muzică Folk „Festivalul Castanilor – In memoriam Gabi Dobre”, festival organizat de Casa de Cultură “Ion Luca Caragiale” a Municipiului Ploieşti, a adus bucurie în sufletele tuturor iubitorilor de muzică folk ploieşteni la sfârşitul săptămânii trecute. Evenimentul a avut loc în perioada 6-7 octombrie 2017 la Teatrul “Toma Caragiu” din Ploieşti.

Programul festivalului a fost următorul:

Vineri, 6 octombrie 2017, la Teatrul “Toma Caragiu” Ploieşti:

   Ora 17.00 – Concurs Naţional de Interpretare a Muzicii Folk

   Ora 20.00 – Recitaluri:

                        - Trupa Arhaic

                        - Ducu Bertzi & Friends

           - Vasile Şeicaru & Nicolae Matei (claviaturi)

Sâmbătă, 7 octombrie 2017, la Teatrul “Toma Caragiu” Ploieşti:

   Ora 18.00 – Gala Laureaţilor

   Ora 20.00   – Recitaluri:

                        - Tatiana & Marius Ojog

                        - Cosmin Vaman, Alexandra Andrei şi Trupa Spam

                        -Alifantis & Fragileband

Juriul format din:

- Titus Andrei - preşedintele juriului, cunoscut om de radio, comentator şi critic muzical

- Mihai Cosmin Popescu - redactor la Radio Romania

- Viorel Gavrilă - compozitor

- Ducu Bertzi – cantautor şi folkist

- Iulian Anghel - profesor de chitară la Liceul “Carmen Sylva” Ploieşti

a stabilit acordarea premiilor după cum urmează:

 

·        Marele Premiu şi Trofeul Festivalului – Grupul Cântec Nou din Ploieşti, judeţul Prahova;

·        Premiul special „Gabi Dobre” – Kethy Bivolaru din Bucureşti;

·        Premiul de interpretare grup  – Grupul Unda din judeţul Braşov;

·        Premiul de interpretare solist –Radu Comănescu din Moineşti, judeţul Bacău;

·        Premiul de creaţie – Liviu Băiţel din Eforie Nord, judeţul Constanţa;

·        Premiul de măiestrie instrumentală – Cosmin Mariciuc din Săveni, judeţul Botoşani;

·        Premiul de popularitate – Octavian Broşteanu din Alexandria, judeţul Teleorman;

·        Premiul special BES România – Şerban Goşa din Alba Iulia, judeţul Alba;

·        Premiul Redacţiei Radio România Actualităţi – Patricia Thomits din Sibiu, judeţul Sibiu;